ABD’li Time “Öcalan ve Gülen” dedi

ABD’li Time “Öcalan ve Gülen” dedi

fethullah_apo_1

Dünya  

gulen_ocalanAmerikan Time dergisi 2013 yılının en etkili 100 kişisi listesine Türkiye’den PKK lideri Abdullah Öcalan ve Gülen cemaati lideri Fethullah Gülen’i aldı.

5 kategoriye ayrılan listede Öcalan ve Gülen en etkili liderler bölümünde yer aldı. Öcalan’ın profilini İrlanda Kurtuluş Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadı Sinn Fein’in lideri Gerry Adams kaleme aldı. Öcalan için uzun yıllardır hapiste olmasına rağmen “barışın sesi, hayatı boyunca savaştığı kişilere dostluk eli uzatmaya gönüllü bir lider haline geldi” ifadelerini kullanan Adams, “Türk hükümetine kendisini serbest bırakması için çağrıda bulunuyorum” sözlerine yer verdi.

Fethullah Gülen’in profilini ise Türkiye konusundaki “Crescent and Star: Between Two Worlds” (Hilal ve Yıldız: İki Dünya Arasında Türkiye) kitabının yazarı Stephen Kinzer yazdı. Gülen için “Dünyanın en merak uyandırıcı dini liderleri arasında” ifadesini kullanan Kinzer, Gülen taraftarlarının 140 ülkede okulları bulunduğunu belirtti. Türkiye’deki etkisinin çok büyük olduğu ve hükümet, yargı ve polis bünyesindeki kendine bağlı kişiler tarafından bu etkinin hayata geçirildiğini savunan Kinzer, bunun Gülen’in “karanlık bir kukla oynatıcısı” gibi görünmesine yol açtığını da kaydetti. “Müslüman dünyasında ılımlılığın en güçlü savunucusu” ifadesini kullanılan yazıda Gülen’in ABD’nin Pennsylvania eyaletinde inziva hayatı yaşadığı da belirtildi.

Günün diğer haber ve yorumlarını okumak için tıklayın


Okur yorumları