CHP’li Kamer Genç Meclis’i karıştırdı

CHP’li Kamer Genç Meclis’i karıştırdı

kamer_genc_fatma_sahin

Gündem  

kamer_genc_fatma_sahin_tweetBakan Fatma Şahin’e “Atatürk olmasa, bir tarikat mensubunun bilmem kaçıncı hanımı durumuna düşerdiniz” diye çıkışan CHP’li Kamer Genç, Meclis’i karıştırdı. Şahin ise Genç’e “Hadsiz ve terbiyesizsiniz” dedi. CHP’li vekillerin de tepki gösterdiği Genç’e TBMM Genel Kurulu’nda kınama cezası verildi. Genç Twitter’dan kendini savundu, Şahin de Genç’i dava edeceğini açıkladı.

TBMM Genel Kurulu’nun dün akşamki oturumunda CHP Tunceli Milletvekili Genç, Çanakkale ile ilgili hazırladığı çalışmada Atatürk’ün ismini geçirmediğini iddia ettiği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin’i eleştirdi. Genç, “Atatürk kelimesini anmak, sizi çok mu rahatsız ediyor Acaba bu Cumhuriyet’i kurmasaydı, siz hangi devletin vatandaşıydınız, o makamda oturacak mıydınız? Otursaydınız hangi tarikat mensubu kitlenin, bilmem kaçıncı hanımı durumuna düşerdiniz. Atatürk’ün getirdiği nimetleri inkar etmeyin” dedi.

Genç’e ”Sizinle bu çatı altında bulunmaktan büyük utanç duyuyorum” diye seslenen Şahin, “Bakan olan birine kaç eşli olabileceğini soracak kadar hadsiz ve terbiyesizsiniz. Herkes haddini bilecek” diye tepki gösterdi. Tepkiler üzerine Genç salondan ayrıldı. TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu’nun teklifi üzerine Genel Kurul’da yapılan oylama sonucunda Genç’e kınama cezası verildi.

Kadın vekillere yönelik benzer tutumlar daha önce de meydana gelmiş ve eleştirilmişti. Başbakan Yardımcısı Arınç, 2010 yılında Güldal Mumcu’nun özel odasını “basmış” ve üzerine yürümüştü. Arınç 2012 yılında da CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın Genel Kurul’da kendisine bakarak konuştuğunu söyleyerek, “böyle yaparsanız mahcup olurum” ifadesini kullanmış, devamında Nazlıaka’yı kürtaj tartışmaları sırasında kullandığı “vajina” kelimesi için eleştirerek, “Kendi organınızdan söz etmenizden utandım” diye konuşmuştu. Her iki olayda da CHP’nin tepkilerine rağmen, Arınç için bir kınama kararı alınmamıştı.


Okur yorumları