Kaçırılan pilotlardan haber var

Kaçırılan pilotlardan haber var

turk_pilotlar

Dünya  

Silahlı kişilerce kaçırılan, Türk kaptan pilot Murat Akpınar (solda) ile yardımcı pilot Murat Ağca'nın (sağda) ilk fotoğrafları yayınlandı.
Silahlı kişilerce kaçırılan, Türk kaptan pilot Murat Akpınar (solda) ile yardımcı pilot Murat Ağca’nın (sağda) ilk fotoğrafları yayınlandı.

Lübnan’da 9 Ağustos’ta kaçırılan Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca’ya ait ses kayıtları yayınlandı.

Lübnan’daki LDC televizyonunda yayınlanan ses kaydında Akpınar, sağlık durumlarının iyi olduğunu ancak kaygılarının her geçen gün arttığını ve bir an önce kurtarılmayı beklediklerini söyledi. Kaçırılma nedenlerine ilişkin Akpınar, “Bizi neden kaçırdıklarını sorduğumuzda, Suriye’nin Azez bölgesinde 9 masum Lübnanlının kaçırıldığını ve onlara yardım edebilecek tek ülkenin Türkiye olduğunu söylediler” ifadesini kullandı.

Yardımcı pilot Ağca da kurtarılmaları için çaba gösteren herkese teşekkür ederek, ailesini, çocuklarını ve vatanını çok özlediğini ifade etti. Ağca, bir an önce acıların dinmesini ve sevdiklerine kavuşabilmeyi temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Lübnan makamlarından söz konusu kayıtlara ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Lübnan’da 9 Ağustos’ta, İstanbul-Beyrut seferini yapan THY personelini havalimanından otele götüren servis aracını durduran silahlı kişiler, Akpınar ile yardımcısı Ağca’yı kaçırmıştı. Eylemin sorumluluğunu “İmam Rıza’nın Ziyaretçileri” adlı grup üstlenmişti. Grup adına yapılan açıklamada, Türk pilotların, Suriye’de rehin tutulan 9 Lübnanlı karşılığında serbest bırakılacakları belirtilmişti.


Okur yorumları