Hatay’da bir eylemci daha yaşamını yitirdi

Hatay’da bir eylemci daha yaşamını yitirdi

ahmet_atakan_cenaze

Gündem  

[tboot_tab_bootstrap] [tboot_tab_titlesection type="tabs"] [tboot_tab_tabtitle active="yes" number="1"]Haber[/tboot_tab_tabtitle] [tboot_tab_tabtitle number="2"]Olay[/tboot_tab_tabtitle] [/tboot_tab_titlesection] [tboot_tab_contentsection] [tboot_tab_tabcontent active="yes" number="1"]

Hatay’da ODTÜ’deki protestolara destek vermek ve “Gezi Parkı” protestolarında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in faillerinin bulunması için düzenlenen yürüyüş sırasında, polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet ettiği iddia edilen 22 yaşındaki Ahmet Atakan hayatını kaybetti. Atakan’ın ölüm nedeni ile ilgili yapılan farklı açıklamalar ise kafaları karıştırdı. Hatay Valiliği, Atakan’ın binadan düştüğü yönünde ihbar alındığını bildirdi. Ön otopsi raporu “iç kanama”, Hatay Tabip Odası Başkanı Selim Matkap ise “Düşme bulgusu yok” dedi.

Ahmet Atakan’ın cenazesi akşam saatlerinde Pınarbaşı Mahallesi mezarlığında toprağa verildi.

Ahmet Atakan’a ait olduğu ileri sürülen düşme anı…

Eyleme katılan Ahmet Atakan’ın (22) iddiaya göre başına gaz kapsülü isabet etti. Ambulansla Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Atakan’ın yakınları ilk olarak gencin hayatını kaybettiği haberiyle yıkıldı. Ancak bir süre sonra yapılan müdahale sonucu duran kalbi tekrar çalıştırılan Atakan’ın yoğun bakıma alındığı bilgisiyle sevinç yaşandı. Kısa süre sonra Atakan hayatını kaybettiği haberi yine herkesi üzdü.

Olayın ardından güvenlik güçleri, müdahale sırasında 3 katlı binanın çatısına çıkan Atakan’ın güneş enerjisi panelini polise atmak istediği sırada dengesini kaybederek düştüğü iddiasında bulundu. Olayın duyulmasının ardından CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, hastaneye giderek Atakan’ın durumu hakkında bilgi aldı. Akgöl, hayatını kaybeden Atakan’ın başında darbe olduğunu söyledi. Kesin ölüm nedeniyle ilgili adli raporun ardından açıklama yapacaklarını kaydetti.

Taksim Gezi Parkı olaylarında Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük ile komiser Mustafa Sarı yaşamını yitirmişti.  Cömert de Hatay’daki gösteriler sırasında hayatını kaybetmişti. Eskişehir’de sopalarla dövülen ve 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi de Hatay’da yaşıyor.[/tboot_tab_tabcontent] [tboot_tab_tabcontent number="2"]

Olayın ardından Antakya Devlet Hastanesi önünde toplanan Atakan'ın yakınları sinir krizleri geçirdi.
Olayın ardından Antakya Devlet Hastanesi önünde toplanan Atakan’ın yakınları sinir krizleri geçirdi.

Dün saat 21.00 sıralarında Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan yaklaşık 150 kişilik grup, “Gezi Parkı” protestolarında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in faillerinin bulunması ve ODTÜ’de yaşanan olaylara destek vermek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Sloganlar atarak yürüyüş yapan grup Armutlu Mahallesi’nden Gündüz Caddesi girişine kadar geldi. Burada polis engeliyle karşılaşan grubun önde gelenleriyle polis arasında yaşanan pazarlıkların ardından polis gruba dağılın uyarısında bulundu. Polisin dağılın uyarısına taş ve demir bilyelerle cevap veren gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından ara sokaklara dağılan grup üyeleri caddelerde bulunan çöp konteynırlarını ateşe vererek barikat kurdu. Polis ekipleri TOMA’larla barikatları temizlerken eylemciler polise taş, demir bilye ve havai fişek attı.

Müdahale sırasında eyleme katılan 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ın iddiaya göre başına gaz kapsülü isabet etti. Ambulansla Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Atakan’ın duran kalbi burada yeniden çalıştırılarak yoğun bakıma alındı. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen Atakan yaklaşık 15 dakika sonra hayatını kaybetti.

Ahmet Atakan’ın yakınlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişilik grup, hastane önünde önlem alan çevik kuvvet polislerine saldırdı. Hastane önünde arbede çıkarken polis, biber gazı kullanarak grubu dağıttı. Hastanenin önünde bir süre daha bekleyen kalabalık konvoy halinde Armutlu Mahallesi’ne gitti. (DHA)[/tboot_tab_tabcontent] [/tboot_tab_contentsection] [/tboot_tab_bootstrap]


Okur yorumları