9   1

Özdebir, kadın istihdamındaki kararların özel sektörde sorun olduğunu belirtti.

Özdebir, kadın istihdamındaki kararların özel sektörde sorun olduğunu belirtti.

AK Parti’nin üzerinde çalıştığı, iş piyasasındaki kadınların daha çok çocuk yapmasını teşvik etmek amacıyla hazırlanan taslak, kadın istihdamını zorlaştıracak endişelerine yol açtı. Taslak daha netleşmeden işverenler “yeni işçiler kadın olmasın” talimatı vermeye başladı. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Özdebir, “Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım. Doğum yapan kadına sağlanacak ek haklar, kadınları iş hayatından etmesin” uyarısında bulundu.

Gazetecilere olası düzenlemeyi değerlendiren Nurettin Özdebir, kadın istihdamında bakanlıkların görüşlerine başvurmadıklarını, kadın istihdamındaki kararlar özel sektörde sorun olduğunu belirtti. Başkan Özdebir, çocuk teşvik paketi hakkında şunları söyledi:

“Kadınların istihdamını kolaylaştırmıyoruz, zorlaştırıyoruz. Düşük olan kadın istihdamı daha da düşecek gibi. Kaş yapalım derken göz çıkarmamalıyız. İSO Başkanı Erdal Bahçivan’ın kadın istihdamı konusundaki görüşleri tartışılırken, Ankaralı bir sanayici ‘Şimdiden fabrikamda kadın işçi çalıştırılmaması yönünde talimat verdim’ dedi. Paket zaten az olan kadın istihdamını daha da aşağıya çekecek.”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen yasa taslağında, çalışan kadına doğum öncesi ve sonrası uzun süreli izin, yarı zamanlı çalışma, sigorta priminin devlet tarafından karşılanması, nakit destek, aylık kreş parası gibi teşvikler getirilecek. Ekim ayında Meclis’e sunularak önümüzdeki seçimler öncesinde yasalaşması planlanan taslağa göre, doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 olmak üzere toplamda 16 hafta kullanılacak doğum izninin 24 haftaya çıkarılması öngörülüyor.

  • 9 ünlü yorumu
Galeride sırala
  Twitter

Okur Yorumları:

  • 1 nediyor.com yorumu
nediyor.com farklı bakış açılarının ve düşüncelerin yayınlandığı özgür ve tarafsız bir paylaşım platformudur. Hakaret ve küfür içeren yorumlar silinmektedir. Sorularınız için moderator@nediyor.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.
  • Yorum yapabilmek için sisteme giriş yapmalısınız Giriş
  • ASLANLAR YALNIZ ÖLÜR 20 Eylül 2013 at 20:21
    sözde kadına pozitif ayrımcılık yapılıyor; asıl hedef, kadının iş bulmasını zorlaştırmak, iş sahibi olan kadınların da işten atılmasını kolaylaştırmak ve eve kapatmaktır....adım adım