Kılıçdaroğlu: “Türk demokrasisi tehlikede”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Wall Street Journal için kaleme aldığı makalede, Türkiye’de demokrasinin tehlikede olduğunu belirterek, “Türkiye tek kişinin keyfi etrafında inşa edilmiş, otoriter bir rejime sürükleniyor” ifadesini kullandı. Haftasonu Washington’a gitmeye hazırlanan Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’de yayımlanan Wall Street Journal için … Devamı

Başbakan Erdoğan, kullandığı “gavat” kelimesiyle gündeme gelen Adana Valisi Hüseyin Avni Coş için, “Bu tür provokatif eylemlere biz valilerimizi kolay kolay yedirmeyiz” dedi.
Başbakan Erdoğan, kullandığı “gavat” kelimesiyle gündeme gelen Adana Valisi Hüseyin Avni Coş için, “Bu tür provokatif eylemlere biz valilerimizi kolay kolay yedirmeyiz” dedi.
Gündem  

 22. ve 23. dönem İstanbul milletvekili olarak görev yapan Kılıçdaroğlu, şu anda Cumhuriyet Halk Partisi'nin genel başkanlığını yapmaktadır.
Başbakan Erdoğan’a yönelik eleştirileriyle gündeme gelen Kılıçdaroğlu, eleştirilerini bu hafta da sürdürdü.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Wall Street Journal için kaleme aldığı makalede, Türkiye’de demokrasinin tehlikede olduğunu belirterek, “Türkiye tek kişinin keyfi etrafında inşa edilmiş, otoriter bir rejime sürükleniyor” ifadesini kullandı.

Haftasonu Washington’a gitmeye hazırlanan Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’de yayımlanan Wall Street Journal için bir makale yazdı. Hükümetin politikalarını eleştiren CHP lideri, “Müslüman bir topluma özgü Türk demokrasisi, bu uzun serüvenini din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasına borçlu ancak günümüzde bugüne kadarki en zor sınavıyla karşı karşıya: AKP ve lideri. Ülkemiz işlevsel bir demokrasiden hızla uzaklaşıyor ve tek kişinin sözüne bağlı otoriter bir rejime doğru ilerliyor” sözlerini kaleme aldı.

Kılıçdaroğlu, 2002 yılından bu yana iktidarda olan AK Parti’nin, Sünni İslam’ı istismar ederek sistematik bir şekilde demokrasinin altını oyduğunu iddia ederek, “Anayasamızın güçler ayrılığı ilkesi tek kalemde bir kenara atıldı. Yasama ve yargı artık bağımsız değil ve rutin olarak Başbakan’ın sözlerine göre hareket ediyor. Türkiye’de artık ifade, toplanma ve basın özgürlüğü bulunmamaktadır” dedi.


Okur yorumları