Seçim pusulasında AL Parti karışıklığı

[tboot_tab_bootstrap] [tboot_tab_titlesection type="tabs"] [tboot_tab_tabtitle active="yes" number="1"]Haber[/tboot_tab_tabtitle] [tboot_tab_tabtitle number="2"]Sıralama[/tboot_tab_tabtitle] [/tboot_tab_titlesection] [tboot_tab_contentsection] [tboot_tab_tabcontent active="yes" number="1"]Siyasi partilerin, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimde kullanılacak birleşik oy pusulasındaki yerleri kurayla belirlendi. Faaliyette olan 77 partiden seçimlere katılacak 26 parti arasında AK Parti 10’uncu, CHP 24’üncü, … Devamı

ak_parti_al_parti__

Gündem  

[tboot_tab_bootstrap] [tboot_tab_titlesection type="tabs"] [tboot_tab_tabtitle active="yes" number="1"]Haber[/tboot_tab_tabtitle] [tboot_tab_tabtitle number="2"]Sıralama[/tboot_tab_tabtitle] [/tboot_tab_titlesection] [tboot_tab_contentsection] [tboot_tab_tabcontent active="yes" number="1"]Siyasi partilerin, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimde kullanılacak birleşik oy pusulasındaki yerleri kurayla belirlendi.

Faaliyette olan 77 partiden seçimlere katılacak 26 parti arasında AK Parti 10’uncu, CHP 24’üncü, MHP 26’ıncı, BDP 20’nci ve HDP de 23′üncü sırada yer aldı.

Pusulada 3′üncü sırada yer alan “Alternatif Parti” ise kafaları karıştırdı. Pusuladaki partinin, kısaltılışı ve amblemi nedeniyle AK Parti’yle büyük benzerlik taşıyan “Alternatif ve Değişim Parti” olduğu zannedilse de, gerçek daha sonra anlaşıldı. Pusuladaki partinin, logosu Türkiye haritasının arkasından doğan güneş olan “Alternatif Parti” olduğu ortaya çıktı. Her iki parti de kısaltma olarak “AL Parti” ismini kullanıyor.

Kasım 2008 yılında kurulan Alternatif ve Değişim Partisi’nin genel başkanlığını Mustafa Reşit Burkan yapıyor. Ekim 1998 yılında kurulan Alternatif Parti’nin genel başkanı ise Süleyman Yağcıoğlu.

al_parti[/tboot_tab_tabcontent] [tboot_tab_tabcontent number="2"]Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) yeni taşındığı binasında gerçekleştirilen kura çekimi, YSK Başkanı Sadi Güven, YSK üyeleri ve siyasi partilerin temsilcileri huzurunda yapıldı.

Kura çekiminde kullanılan iki küreden birine siyasi partilerin adları, diğerine de oy pusulasında yer alacakları sıra numaraları konuldu. YSK Başkanı Güven ile üyeler, siyasi partilerin adlarını çektikten sonra siyasi parti temsilcileri de oy pusulasındaki yerleri için kura çekti.

Siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri şöyle belirlendi:

1. sıra: Hür Dava Partisi

2. sıra: Demokratik Sol Parti

3. sıra: Alternatif Parti

4. sıra: Doğru Yol Partisi

5. sıra: Türk Parti

6. sıra: Halkın Kurtuluş Partisi

7. sıra: Türkiye Komünist Partisi

8. sıra: Genç Parti

9. sıra: Büyük Birlik Partisi

10. sıra: Adalet ve Kalkınma Partisi

11. sıra: Muhafazakar Yükseliş Parti

12. sıra: Yurt Partisi

13. sıra: Demokrat Parti

14. sıra: Emek Partisi

15. sıra: Özgürlük ve Dayanışma Partisi

16. sıra: Millet Partisi

17. sıra: Saadet Partisi

18. sıra: Hak ve Özgürlükler Partisi

19. sıra: Liberal Demokrat Parti

20. sıra: Barış ve Demokrasi Partisi

21. sıra: Bağımsız Türkiye Partisi

22. sıra: İşçi Partisi

23. sıra: Halkların Demokratik Partisi

24. sıra: Cumhuriyet Halk Partisi

25. sıra: Hak ve Eşitlik Partisi

26. sıra: Milliyetçi Hareket Partisi

[/tboot_tab_tabcontent] [/tboot_tab_contentsection] [/tboot_tab_bootstrap]

Okur yorumları