“TÜBİTAK montaj raporu vermedi” iddiası

[tboot_tab_bootstrap] [tboot_tab_titlesection type="tabs"] [tboot_tab_tabtitle active="yes" number="1"]Haber[/tboot_tab_tabtitle] [tboot_tab_tabtitle number="2"]Tanrıkulu’nun soru önergesi[/tboot_tab_tabtitle] [/tboot_tab_titlesection] [tboot_tab_contentsection] [tboot_tab_tabcontent active="yes" number="1"] Başbakan Erdoğan’a, ailesine ve kabineye ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının montaj olup olmadığına ilişkin tartışmalar kesintisiz sürerken, 17 – 18 Aralık 2013 tarihli telefon … Devamı

Başbakan Erdoğan, 2012 yılında makamında ve evinin altındaki çalışma ofisinde "böcek" diye tabir edilen dinleme cihazları bulunduğunu açıklamıştı.
Başbakan Erdoğan, 2012 yılında makamında ve evinin altındaki çalışma ofisinde "böcek" diye tabir edilen dinleme cihazları bulunduğunu açıklamıştı.
Gündem  

[tboot_tab_bootstrap] [tboot_tab_titlesection type="tabs"] [tboot_tab_tabtitle active="yes" number="1"]Haber[/tboot_tab_tabtitle] [tboot_tab_tabtitle number="2"]Tanrıkulu’nun soru önergesi[/tboot_tab_tabtitle] [/tboot_tab_titlesection] [tboot_tab_contentsection] [tboot_tab_tabcontent active="yes" number="1"]
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın TÜBİTAK'a baskı yaparak ve tehdit ettiği öne sürülüyor.
Bakan Fikri Işık’ın TÜBİTAK’ı tehdit ettiği öne sürülüyor.

Başbakan Erdoğan’a, ailesine ve kabineye ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının montaj olup olmadığına ilişkin tartışmalar kesintisiz sürerken, 17 – 18 Aralık 2013 tarihli telefon görüşme kayıtları için TÜBİTAK’ın, istenildiği öne sürülen montaj ve dublaj raporunu vermediği iddia ediliyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, iddialara ilişkin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu. Tanrıkulu soru önergesinde, “17 Aralık ve 18 Aralık 2013 tarihli telefon görüşmeleri kaydı için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın tüm baskı ve tehditlerine rağmen TÜBİTAK uzmanlarının montaj, dublaj raporu vermedikleri iddiası doğru mudur?” diye sordu.

İddialar arasında, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, silinmesi gereken kayıtların listesini TİB’e ilettiği ve TİB Başkanı Cemalettin Çiçek’in de Bozdağ’ın silinmesi için ilettiği kayıtları Vodafone, Turkcell ve Avea şirketlerine aktardığı yer alıyor.

[/tboot_tab_tabcontent] [tboot_tab_tabcontent number="2"]Tanrıkulu soru önergesinde şu soruları yöneltti:

* Bilim Bakanı Fikri Işık’ın tüm baskı ve tehditlerine rağmen ses kaydı için montaj, dublaj raporu vermeyi reddeden TÜBİTAK uzmanlarının görevden alındıkları iddiası doğru mudur?

* TÜBİTAK’tan istenilen sahte raporun alınamaması sonucu 17 Aralık ile 25 Aralık 2013 tarihleri arasındaki tüm kayıtların TİB’den silinmesi için talimatı kim vermiştir?

* Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 17 Aralık ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları dosyalarında ve fezlekelerinde yer alan dinleme kayıtlarının silinmesi ile görevlendirildiği iddiası doğru mudur?

* 28 Şubat 2014 tarihinde TİB Başkanı Cemalettin Çelik’in GSM kayıtlarında yer alan verilerin silinmeleri için Vodafone, Turkcell ve Avea şirketinin üst düzey yöneticileriyle bir araya geldiği iddiası doğru mudur?

* TİB Başkanı Cemalettin Çiçek’in Vodafone, Turkcell ve Avea şirketinin üst düzey yöneticilerinden kayıtlı verilerinde yer alan trafik ve konum verilerinin silinmelerini istediği iddiası doğru mudur?

* Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ayrıca, 17 ve 25 Aralık 2013 soruşturmalarının üstünün kapatılması için silinmesi gereken kayıtların listesini 4 Mart 2014 tarihinde TİB’e ilettiği iddiası doğru mudur?

* 4 Mart 2014 tarihinden itibaren TİB Başkanı Cemalettin Çiçek‘in silinecek trafik ve konum verilerini 3 GSM şirketine yolladığı iddiası doğru mudur?
Ardından da meydanlarda düzenlenen sahte TİB Raporu’nun AKP için yeni bir mağduriyet belgesi olarak kullanılacağı iddiası doğru mudur?[/tboot_tab_tabcontent] [/tboot_tab_contentsection] [/tboot_tab_bootstrap]


Okur yorumları