Başbakan’ı İzmir’de kızdıran olay

[tboot_tab_bootstrap] [tboot_tab_titlesection type="tabs"] [tboot_tab_tabtitle active="yes" number="1"]Haber[/tboot_tab_tabtitle] [tboot_tab_tabtitle number="2"]Konuşmadan satırbaşları[/tboot_tab_tabtitle] [/tboot_tab_titlesection] [tboot_tab_contentsection] [tboot_tab_tabcontent active="yes" number="1"] Başbakan Erdoğan, partisinin, İzmir’de, Gündoğdu Meydanı’nda düzenlediği mitingde, halka hitap etti. Miting alanına gelirken, bir kadının kendisine el hareketi yaptığı ileri sürerek, bu duruma tepki gösteren Erdoğan, … Devamı

basbakan_erdogan_emine_erdogan_otobus_

Gündem  

[tboot_tab_bootstrap] [tboot_tab_titlesection type="tabs"] [tboot_tab_tabtitle active="yes" number="1"]Haber[/tboot_tab_tabtitle] [tboot_tab_tabtitle number="2"]Konuşmadan satırbaşları[/tboot_tab_tabtitle] [/tboot_tab_titlesection] [tboot_tab_contentsection] [tboot_tab_tabcontent active="yes" number="1"]
Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'la katıldığı gezilerde vatandaşları parti otobüsünden selamlıyor.
Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’la katıldığı gezilerde vatandaşları parti otobüsünden selamlıyor.

Başbakan Erdoğan, partisinin, İzmir’de, Gündoğdu Meydanı’nda düzenlediği mitingde, halka hitap etti.

Miting alanına gelirken, bir kadının kendisine el hareketi yaptığı ileri sürerek, bu duruma tepki gösteren Erdoğan, şunları söyledi:

“Bugün gelirken bir bayan, yanında herhalde kocasıydı, beyiydi. Oradan eliyle öyle çirkin bir hareket yapıyor ki, işte CHP bu. Yani ülkenin başbakanı oradan geçiyor, sen elinle kolunla o hareketi yapıyorsun. Sen bir bayansın ya, kadınsın ya, sen o kol hareketini nasıl yaparsın? İşte CHP zihniyeti budur. Yani bunu bir erkek yapsa aklım erer de, ki o dahi yapamaz, bir bayanın onu yapmasını anlamıyorum.”

Başbakan Erdoğan’ın İzmir mitinginden önce protestolar düzenlenirken, mitinge katılıma ilişkin de çeşitli tartışmalar yaşandı. [/tboot_tab_tabcontent] [tboot_tab_tabcontent number="2"]* İzmir, sen kurtuluşun şehrisin. İzmir, sen kuruluşun şehrisin. Sen, demokrasinin şehrisin, İzmir.

* Merhum Adnan Menderes’in şehrisin. Sen gazilerin, şehitlerin, efelerin şehrisin. Fakat bugün bir başka güzelsin, İzmir. İzmir, tarih boyunca defalarca yakıldın, yıkıldın ama hiçbir zaman yok olmadın. İçindeki hürriyet ateşini, içindeki demokrasi ateşini hiçbir zaman söndürmedin. Hiçbir zaman teslim olmadın, İzmir. Sen mücadele ettin, sen sabrettin ve zafere kavuştun. İşte bugün bir kez daha tarih yazıyorsun, ey İzmir. Bugün bir kez  daha küllerinden doğuyorsun. Bugün bir kez daha yeni Türkiye mücadelesine, yeni istiklal mücadelesine sahip çıkıyorsun. Seni bütün ilçelerinle, bütün mahallelerinle, bütün sakinlerinle kalpten selamlıyorum, samimiyetle selamlıyorum.

* Ey İzmir, şu tarihi manzaraya bakın. Medya, bu da mı montaj, bu da mı montaj? Kes, kırp, istediğin gibi pazılları topla aldatamazsın. İşte izmir burada. Bu coşkudan, bu heyecandan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Başbakanı bağrına basan İzmir’e sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Rabbim kardeşliğimizi daim eylesin.

* Kardeşlerim, sevgili İzmirli’ler, şu muhteşem manzara neyi hatırlatıyor, biliyor musunuz? Yıl 1947, Basmane İstasyonundan Çankaya’ya kadar on binlerce İzmirli önemli bir kişiyi bekliyor. Tren Basmane İstasyonuna geliyor, Merhum Adnan Menderese ve merhum Celal Bayar, trenden iniyor. Öyle izdiham var ki, Konak meydanına zor ulaşıyorlar. Konak meydanında, balkonda, on binlerce İzmirli’yi selamlıyor. Adnan Menderes, tebessüm ediyor, yanındakilerin yanaklarına göz yaşları dökülüyor. Birden polis, Menderes’i aşkla bağrına basan kalabalığa müdahale ediyor. Havaya kurşunlar sıkıyorlar. Kurşunlar Menderes’in bulunduğu balkona geliyor fakat Menderes eğilmiyor. Gözleri yaşlı, bakışları buğulu ama tebessüm içinde milleti selamlamaya devam ediyor. Celal Bayar, ceketini çekerek Menderes’e eğilmesini söylüyor. Diyor ki, Menderes: ‘Bu büyük milletin muhabbeti karşısında kurşun bize işlemez.’ İşte o imanla, o tutkuyla o muhabbetle, Menderes, İzmir’den başlayarak Türkiye’nin sevgilisi, Türkiye’nin sevgili başbakanı oluyor. Unutmayın CHP o gün de vardı, bugünkünden farklı değildi.

* (Öğretmen atamaları) Ağustos’tan önce böyle bir şey yok. 10 bin atama yaptık. Ağustos’ta 40 bin atama yapacağız kaç kere söyledim.

* (İzmir’deki protestolar) Kardeşlerim, bu CHP zihniyeti yıkımdır. Bu CHP zihniyeti ateştir. Bu CHP zihniyeti ortalığı karıştırmaktır. Kardeşlerim, bunların bu ülkede dikili ağacı yok. İşte İzmir, buna hasret. Şu andaki bu muhteşem topluluk bunu söylüyor. Bunu konuşuyor. Kardeşlerim, biz inşa ediyoruz. Demokrat Parti’yi, Menderes’i, siyasetten, Türkiye’den hatta hayattan silmek, kazımak, temizlemek istediler. Onu sandıkta yenemeyince aynen bugünkü Kılıçdaroğlu gibi iftira attılar, tahriklere, gerilime ayrı ayrı başvurdular ama millet nezdinde itibarını yok edemediler. Şimdi iste CHP’nin başındaki bu zatta takiye var mı, yalan var mı, iftira var mı, fitne var mı, fesat var mı? Bundan bu ülkeye bir şey olmaz. Onun peşinden giden o yöneticilerden de bir şey olmaz. Ben size bir şey soracağım Allah aşkına İzmirli kardeşlerim, 27 Mayıs darbesinin arkasında kim vardı? Ondan sonraki darbelerin arkasında da CHP vardı. Değişen hiçbir şey yok. Demokrat Parti’yi kapattılar, Menderes’i ve arkadaşlarını idam ettiler ama yine de ne Menederes’i ne de onun millet aşkını silemediler. Kardeşlerim, Menderes ne diyordu biliyor musunuz? ‘Demokrat Parti’yi, bu memleketten silip süpürmede muktedirseniz, her vatandaşın, her Türk’ün kalbine ellerinizi sokup orada yanan hürriyet aşkını söküp çıkarınız’ diyordu. Partiyi kapattılar, Menderes’i idam ettiler ama milletin kalbindeki o hürriyet ateşini söndüremediler. Milletin kalbindeki o sevdayı söküp alamadılar. Merhum Menderes’i şu millete unutturamadılar. Bu millet idam edilen başbakanını unutmadı ama onu idam edenleri unuttu. Onları lanetle anıyor. Ne diyor, zalimler için yaşasın cehennem diyor.

* Kardeşlerim, gittiğimiz illerde hiç kimse taşkınlık yapmıyor. Onunla iftiar ediyorum. CHP’nin gençliğine bak. Elinde molotof, taş, sopa. Ortalığı terörize edenlerle beraber, öyle dolaşıyorlar. Bakıyorsun MHP gençliğine, aynı. Ama Ak Parti gençliğine bakıyorsun, elinde bilgisayar, tablet bilgisayar, kalem, kitap. işte, bizim gençliğimiz bu. Aydınlık yarınları ve Türkiye’sini biz böyle kuracağız. Öyle taşla sopayla, molotoflarla bu iş olmaz. Afedersiniz, edep dışı yazılar yazmakla bu olmaz. Gezicilerle çevrecilik olmaz.

* Millet ne diyor, biliyor musunuz? ‘Biz, söyleyeceğimizi sandıkta söylüyoruz’ diyor. Yapılan çirkinlikleri, milletim görüyor. Sokaklardaki şımarıklığı, azgınlığı milletim görüyor. CHP’nin MHP’nin sokakları tahrik eden, gerilim siyasetini milletim çok yakından izliyor. Medyanın, kışkırtıcı manşetlerini, iş verenlerin sinsi planlarını milletim çok ama çok iyi görüyor.

* Kardeşlerim, Pensilvanya’daki zatın, birilerinin maşası olarak Türkiye’yi karıştırmak için nasıl bir ihanet içinde olduğunu benim aziz milletim çok iyi görüyor. Ama millet, sabrediyor, millet sandığı bekliyor. Millet, sözünü sandıkta haykırmak için 30 Mart’ı bekliyor.[/tboot_tab_tabcontent] [/tboot_tab_contentsection] [/tboot_tab_bootstrap]

Mitingden görüntüler için tıklayın


Okur yorumları