Cumhuriyet’e operasyon: GYY ve yazarlar gözaltına alındı

‘FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçlamasıyla, Cumhuriyet gazetesine bu sabah operasyon başlatıldı. Gazetenin genel yayın yönetmeni Sabuncu’nun da aralarında olduğu 11 isim gözaltına alındı, evlerinde arama yapıldı.


Gündem  

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma çerçevesinde, “FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla aralarında Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve yazar Güray Öz’ün de bulunduğu 13 isim hakkında gözaltı kararı alındı.

Bu doğrultuda söz konusu isimlerin adreslerinde polis ekiplerince arama yapıldı ve Murat Sabuncu, Cumhuriyet Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, avukat Bülent Utku, yazarlar Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Güray Öz, Hakan Kara, karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik ve Bülent Yener gözaltına alındı.

Bu arada, soruşturma kapsamında gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar hakkında, yurt dışında bulunduğu için yakalama kararı çıkarıldığı, Orhan Erinç’in ise yaşlı olduğu için sadece evinde arama yapıldığı öğrenildi.


Okur yorumları