Modanın efsane yıldızı Gianni Versace neden öldürüldü?

0
35
Canavar katil Andrew Cunanan: 'Gianni’yi doyumsuz bir zevkle öldürdüm, çünkü o benim sahip olmak istediğim, ama hiçbir zaman elde edemeyeceğim her şeyi kişiliğinde bulduğum bir idoldü...'

Suçbilimcilere göre, Cunanan yaşasaydı; bunları söyleyecekti. Öldürüldüğünde 50 yaşında olan Versace, 28 yaşındaki Cunanan'ın hastalıklı bilinçaltında, hayatı boyunca onu kullanan zengin ve yaşlı eşcinsel erkekleri temsil ediyordu...

2 Aralık 1946’da İtalya’nın Reggio Calabria kasabasında doğan Gianni Versace, çıraklığa çok küçük yaşta, bir terzi olan annesinin yanında başladı. Ona kostüm tasarımında kullandığı değerli taşlar bulmasında ve dikiş işlerinde yardım ediyordu.

Mimarlık eğitimi gördü. 25 yaşındayken moda tasarımcılığı alanında çalışmak üzere ve Milano’ya taşındı. Versace, dünyaya yayılan ününü tasarımdaki yeteneğine borçluydu. Aynı zamanda tiyatro kostümü tasarlayan modacı, Pop-Art'ın yaratıcısı Andy Warhol’dan ve soyut sanattan etkilenmiştir.

1970'li yılların ortalarında yeteneği, Genny ve Callaghan gibi ünlü firmaların yetenek avcılarının dikkatini çekti. "Complice" firması, süet ve deri koleksiyonları tasarlamak üzere Versace’yi işe aldı. Burada gösterdiği başarının ardından kendine güven kazanan modacı, kadınlar için tasarladığı ilk koleksiyonunu sundu. Aynı yılın eylül ayında ise ilk erkek koleksiyonu piyasaya sürüldü.