23′üncü yılında Madımak kurbanları anılıyor

0
Olay, Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında meydana gelmişti.

[tabs type=”tabs”]
[tab title=”Haber” active=”true”]

Bugün, Sivas Katliamı’nın 23’üncü yıl dönümü.

2 Temmuz 1993’te yaşanan olay tarihe “Madımak Katliamı” olarak geçti. Ateşe verilen otelde aralarında Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’in de bulunduğu 33 aydın ve 2 otel çalışanı katledildi. Ayrıca dışarıda toplanan göstericilerden iki kişi öldü. Aralarında Aziz Nesin’in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu.

Olayın ardından Madımak Oteli, Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürüldü.

Katledilen 35 kişi, Ankara ve Sivas’ta gerçekleştirilen etkinliklerle anıldı.

Sivas’ta, kitle örgütlerinin çağrısıyla Madımak Oteli önünde toplananlar, binanın önüne karanfiller bıraktı.

[/tab]
[tab title=”Dava süreci”]

Kamuoyunda “Sivas davası” olarak bilinen davanın ilk duruşması, Ankara 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde 21 Ekim 1993 günü yapıldı. Olayla ilgili 124 kişi tutuklandı. Yedi yıl süren dava sürecinde 33 kişi idama 85 kişi 2 ila 15 yıl arasında hapis cezasına mahkum edildi. 37 sanık beraat etti. İdam cezası alan 33 kişinin cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına dönüştürüldü.

2004 Kasım ayında 7 yıl 6’şar ay ağır hapis cezasına mahkum edilen dokuz hükümlü tahliye edildi. Öncesinde de yeni TCK uyarınca üç kişi tahliye olmuştu.

13 Mart 2012’de, olayın kilit ismi olarak nitelendirilen, dönemin Sivas Belediye Meclisi üyesi Cafer Erçakmak ve Yılmaz Bağ hakkındaki davanın ölmeleri nedeniyle ortadan kaldırıldı. Davanın firari olan 5 sanık ile ilgili kısmı da, 13 Mart 2012 tarihinde zaman aşımından düşürüldü.

Bunun üzerine dava, ölenlerin aileleri tarafından Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

[/tab]
[/tabs]