32 trilyon dolarlık “offshore” sızıntısı

2
Merit Hotels
Merit Hotels
Merit Hotels
Merit Hotels

offshore_leaks_ABD’nin gizli yazışmalarını konu alan WikiLeaks’in ardından dünya bu kez “Offshore-Leaks” ile çalkalanıyor. Sızdırılan belgeler, zenginlerin paravan şirketler ve offshore* hesaplarla nasıl vergi kaçırdığı ortaya koyuyor. 170 ülkeden 130 binden fazla zenginin adının yer aldığı belgelerdeki siyasiler arasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve ailesi de bulunuyor.

2.5 milyon belgenin kimliği belirsiz kişiler tarafından offshore şirketi sahiplerine hizmet veren bir firmadan sızdırılarak, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’na (ICIJ) teslim edildiği kaydedildi. Dünya çapında onlarca gazeteci de aylarca süren bir çalışmayla söz konusu belgeleri taradı ve elde edilen bilgiler ICIJ tarafından yayınlanmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl offshore hesaplarına büyük bir kısmı vergi kaçakçılığı ile yatırılan paranın 21 ile 32 trilyon dolar olduğu kaydedildi. Küresel ekonomik krizin önemli nedenlerinden biri olarak gösterilen hesaplarda Aliyev’in yanısıra, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Gürcistan Başbakanı İvanişvili da adı geçiyor.

*Offshore: Herhangi bir ülkede faaliyet gösteren fakat asıl merkezi o ülkenin dışında bulunan denizaşırı bir kurumun faaliyetlerini tanımlamaktadır. Kurum yasal düzenlemelere bağlı değildir.