ABD’den Türkiye’ye Gülen’in iadesi konusunda teklif

0
Gülen, 1999′dan beri ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yaşıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi konusunda, Dışişleri ve Adalet Bakanlığı tarafından kurulacak ortak bir ekibin Türkiye’ye gönderilmesini teklif etti.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby Washington’da düzenlediği basın toplantısında, “Biz bu süreç için Türk ekibine, burada Washington’da ev sahipliği yapma ya da Türkiye’ye karma bir ekip gönderme önerisinde bulunduk” dedi.

Gülen’in iadesi ile ilgili olarak Türkiye’nin yolladığı belgelerin incelenmekte olduğunu belirten Kirby, resmi iade başvurusunun kabul edilmesi için, iddialar yerine sağlam kanıtların göz önünde bulundurulacağını vurguladı.

Kirby, Gülen’in iade edilip edilmemesine yönelik kararının, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın ortaklaşa gerçekleştireceği çalışmaların ardından sonuçlanacağını da ekledi.

Diğer yandan Başbakan Binali Yıldırım’ın telefonda görüştüğü ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, Gülen’in iadesi konusundaki beklentilerin farkında olduğunu, bu konuda bağımsız ABD mahkemelerince karar verilmesi gerektiğini, her hal ve karda, konuya dair Türkiye ile birlikte çalışacaklarını ifade ettiği bildirildi. (BBC -DHA)