Açık oy kullanan AK Partili vekil konuştu

  0

  “Partili cumhurbaşkanlığı” sistemini getirecek yeni anayasa teklifinin Meclis’te görüşülmesine ilişkin oylamada bazı AK Partili milletvekilleri gizli oy kullanmaları gerekirken açık oy kullandı. Bu isimlerin içinde en çok tartışılanlardan biri de AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz oldu.

  RS FM’de Yavuz Oğhan’dan “Bidebunudinle” programında açıklamalarda bulunan Deligöz açık oy kullanmasının nedeninin CHP’li vekillerin kendisini tahrik etmesi olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

  “Aslında başta böyle bir niyetim yoktu ama baktım kabinlerin önünde 15-20 CHP’li hepsinin elinde bir kamera sürekli çekiyorlar. Ben de ‘siz kimsiniz kardeşim? Ne çekiyorsunuz? diyerek ‘Ulan alın, açık kullanıyorum. Ne yapacaksınız? dedim.”

  Gizli oylama sırasında “zaman kaybı” yaşandığını öne süren Deligöz, kendisinin açık oy kullanmasına dair Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak itirazların geçersiz olacağını savundu. Deligöz, “Anayasa Mahkemesi’nden medet umanlar avucunu yalar. Bundan bir şey çıkmaz” dedi.

  AK Partili Deligöz, kullandığı oyu göstermesinin nedeninin kardeşinin FETÖ soruşturması kapsamında önce tutuklanıp ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması olduğu iddiasına ise şöyle yanıt verdi:

  “Biz Milli Görüşçü bir aile geleneğine sahibiz. Fetö bizden biz onlardan hoşlaşmayız. Eğer kardeşimle ilgili iddia doğru olsaydı 15 Temmuz’un hemen ardından tutuklanırdı. Ben FETÖ terörist başının annesinin Ermeni, babasının Yahudi olduğunu söyledikten sonra kardeşim tutuklandı. Ne zaman ki FETÖ terörist başını getirip asacağımızı söyledim bana gözdağı olsun diye kardeşimi tutukladılar.”