Almanya PKK mitingine ev sahipliği yaptı, Ankara kınadı

0
6

Almanya’nın Frankfurt kentinde terör örgütü PKK yandaşları, Alman hükümetinin yasaklamasına rağmen PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının yer aldığı flama ve posterlerle yürüyüş yaptı.

Ellerinde üzerinde örgüt sembollerinin yer aldığı bez parçalarını da taşıyan örgüt sempatizanları, sık sık Türkiye karşıtı sloganlar attı.

Frankfurt polisinden yapılan açıklamada, bugün kent merkezindeki 2 farklı noktada nevruz kutlaması gerekçesiyle gösteri için izin alındığı bildirildi. Açıklamada, gösterideki ana başlıkların katılımcılar tarafından “Nevruz”, “Öcalan için özgürlük”, “Kürdistan için özgürlük” olarak aktarıldığı ifade edildi.

Polisin aktardığı rakamlara göre yaklaşık 9 bin kişini katıldığı gösteride güvenlik nedeniyle bazı caddeler trafiğe kapatıldı.

Türk yetkililerin toplantı ve miting yapmasını engelleyen Almanya’nın PKK’nın eylem ve mitinglerine ses çıkarmaması Ankara’da tepkiyle karşılandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı açıklamada, Alman makamlarını en güçlü şekilde kınadıklarını belirtti. Kalın, şunları kaydetti:

“Bu hasmane tutumu ifade ve toplantı hürriyetiyle açıklamaya çalışanları ciddiyete davet ediyoruz. Türk milletinin seçilmiş temsilcilerinin vatandaşlarımızla buluşmasının tehlikeli olduğunu iddia edip, teröristlere meşru aktör muamelesi yapmanın izahı mümkün değildir. Yapılanlar açıkça teröre destek olmaktır.”

Almanya son 3 günde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker Hannover, AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı’nın Bremen, AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu’nun Bad Wimpfen’de yapacakları konuşmaları yasaklamıştı.

İLGİLİ TWEET'LER