Antakya’da “Neşeli ol hayatını yaşa” yazılı mozaik bulundu

0

Antakya’da 2012 yılında teleferik projesinin yapımı sırasında tarihi kalıntıların bulunması üzerine İplik Pazarı mevkisinde başlatılan kurtarma kazısında, yeni kalıntılar tespit edildi.

Hatay Arkeoloji Müzesi Arkeoloğu Demet Kara, dünyada eşi olmayan mozaiklerden birinin Hatay’da bulunduğunu ve üzerinde Grekçe (Eski Yunanca) “Neşeli ol hayatını yaşa” yazdığını ifade etti.

Kara, Mustafa Kemal Üniversitesinden Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Pamir’in, bulunan mozaiği “iskelet mozaik” olarak adlandırdığını ve mozaik üzerinde yaptığı bilimsel çalışma sonucunda, milattan önce 3’üncü yüzyılda bir evin yemek salonuna ait mozaik olduğunu tespit ettiğini bildirdi.

Üzerinde üç sahne tasvir edilen mozaikteki bir sahnenin hamam olayı, ikincisinin akşam yemeği olduğunu kaydeden Demet Kara, “Son sahnede ise ehli keyif bir iskelet. Elinde içki kasesi yanında bir ekmek ve şarap testisi. Onun üzerindeki yazıda da Grekçe ‘Neşeli ol hayatını yaşa’ yazıyor. Türkiye’de eşi olmayan bir mozaik. İtalya’da buna benzer bir mozaik var. Ama bu daha geniş kapsamlı. Bu sahne üzerinde tek olması açısından ve milattan önce 3. yüzyıla ait olması açısından önemli” şeklinde konuştu.

Kara, şu an Hatay Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle bölgede çalışmalara devam ettiklerini kaydetti.