Aşkın ve iktidarın adı: Mahpeyker Kösem Sultan

Osmanlı’nın en etkili kadınlarından olan Kösem Sultan’ın hayatı, bizler için her ne kadar büyük bir merak celbetse de, bilgilerimiz ancak şu sıralar adet olduğu üzere ekranda dönen dönem dizisinden ibaret. Hazır gündemdeyken biz de yaşamına dair ufak bir katkıda bulunalım istedik…

Doğurgan bir valideydi…

Farklı kaynaklarda bilgiler değişmekle birlikte 7 oğlan, 6 kız çocuk doğurduğu rivayet edilen Kösem Sultan’ın, 2 oğlu ve 1 torunu tahta çıktı.

Hürrem-Süleyman aşkına taş çıkarttılar…

Küçük yaşta tahta geçen Sultan I’inci Ahmet’e haseki (çocuk doğuran cariye) olan Kösem Sultan aynı zamanda kendisine aşık ettiği padişahın nikahlı eşi oldu.

İhtirası aldığı isimden belliydi

Safiye Sultan’ın “Mahpeyker” adını verdiği Kösem, kendine daha sonra en “önde olan ve en önde giden” anlamı taşıyan “Kösem” adını aldı.

Bir Balkanlı olduğu kesin

Rum asıllı veya Bosnalı olduğuna dair rivayetler bulunan ve asıl adı “Anastasya” olan Kösem Sultan’ın, bir papaz kızı olduğu da söylenir.

İktidarın gücü onu da büyüledi…

27 yaşında dul kalan Kösem Sultan, oğulları ve torunun padişahlıkları döneminde, valide sultan ve büyük valide olarak devlet işlerinde etkin oldu.

Hırsı eceli oldu…

Hayır işlerine de öncülük ettiği bilinen Kösem Sultan’ın dillere destan hayatı, bir gece dairesinde basılarak boğdurulmasıyla noktalandı.

Kabri İstanbul’da…

Harem’de öldürülen ilk Valide Sultan olan Kösem Sultan’ın cenazesi İstanbul’da Sultan Ahmet Camii’ndeki I’inci Ahmet türbesinde gömülü.

Hayatını derinden inceleyin…

Anastasya’nın Osmanlı İmparatorluğu’nda “Kösem” olarak sultanlığa uzanan sürükleyici öyküsünü Ayça Atçı, ‘Mahpeyker Kösem Sultan’ adlı kitabında yazdı. NET KİTAP etiketiyle yayımlanan roman, tarihi bir karakter üzerinden hem o dönemin tarihi olaylarını hem de Osmanlı sarayında yaşanan büyük bir aşkı anlatıyor.

İşte kitaptan bir bölüm…

“Onun kollarında mı uyuyorsun? Gözlerine bakıp şarkı söylüyor musun? Söyleme ne olur! Bütün şarkıları içinde tut. Benim kulağıma söyle yalnızca. Sevme onu! Kimseleri sevme benden başka!

Seni gördüğüm an bir şarkı başladı içimde. Sözlerini yakalayamadığım, kasıp kavuran bir şarkı. Yolunu kaybetmiş yıldızları gördüm gözlerinde. Sahipsiz, yol kenarında açan çiçekleri. Ölümün ıssızlığını, insanın yalnızlığını, yaşamın büyüsünü gördüm. Ab-ı Hayat suyu sunacakmış, sonsuz bir ömür armağan edeceklermiş gibi ellerin. Senin kollarında cennet bahçesi varmış gibi. Bir sarsan ölümsüz olurum. Ömrümün yegâne sahibi sen ol. Geleceğim, umudum, düşlerim, ömrüme eşlik edecek sultanım ol.”