Bugün avukatların günü

1
Bugün 5 Nisan Avukatlar Günü.
Merit Hotels
Merit Hotels
Merit Hotels
Merit Hotels

Hakim_mahkeme_savciBugün 5 Nisan Avukatlar Günü. 1878’de İstanbul Barosu’nun ilk genel kurulunun düzenlendiği 5 Nisan günü, 1958’den bu yana Avukatlar Günü olarak kutlanıyor.

Avukatlar Günü, Türkiye genelindeki tüm barolarda düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Türkiye Barolar Birliği de 1-7 Nisan süresince bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, Türkiye’de hukuk ve ceza davalarında avukatlık mesleği icrasının daha da zorlaştığını söyledi. Coşar, Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlara yönelik muameleyi de eleştirerek hak ihlalleri yapıldığını savundu.

“Ergenekon” davasında mahkemenin yargıyı çiğnediği açıklaması yapan İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ın da aralarında bulunduğu 11 baro yöneticisi hakkında “Yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs” suçlamasıyla dava açılmıştı. Ocak ayında PKK terör örgütü şehir yapılanması KCK’ye yönelik düzenlenen operasyonlarda aralarında Abdullah Öcalan’ın avukatlarının da bulunduğu 36 avukat gözaltına alınmıştı.