Bağış’ın “Evet’ demezsek iç savaş çıkar” tehdidi tartışma yarattı

0
10

Üç dönem AK Parti milletvekilliği ile Avrupa Birliği ve Devlet Bakanlıkları yapan Egemen Bağış, 16 Nisan’da gerçekleşecek anayasa değişikliği referandumu ile ilgili vatandaşı tehdit etti.

CRI Türk’ten (Çin Radyosu) Tülin Tonkuş’un konuğu olan Bağış, 16 Nisan’da gerçekleşecek anayasa değişikliği referandumuna “Evet” denilmesi halinde nelerin değişeceğine ilişkin soruya, şöyle yanıt verdi:

“Paketin içerisinde 18 madde var, evet demek için de en az 18 sebep var. Ama bu 18 sebebin dışında, Türkiye’yi güçlendirmek için, istikrara kavuşturmak için, Türkiye’de bir daha fitne, iç savaş yaşanmaması için ‘evet’ demeliyiz. Onun dışında maddelere tek tek bakarsak; milletvekillerinin gerçekten yasa yapıcı hale gelebilmesi için, seçme yaşındakilerin seçilebilmesinin önünü açabilmek için, yargının tarafsız olduğu kadar bağımsız olmasını sağlamak için, yasama, yürütme ve yargı erkleri arasındaki denetim mekanizmasının doğru kurgulanabilmesi için, Hakim-Savcılar Kurulu’nun toplumun hassasiyetlerini temsil edebilen ve herhangi bir çete, cemaat, grup veya çıkar çevresi tarafından ele geçirilmesini engellemek için, terörün bitebilmesi için, ekonominin bitebilmesi için ‘evet’ demeliyiz.”

Egemen Bağış, 17-25 Aralık sürecinde rüşvet ve yolsuzluk suçlanan dört AK Partili bakandan biriydi. Operasyonların ardından bakanlık görevinden istifa etmek zorunda kalan Bağış ve beraberindeki eski bakanlar, AK Parti oylarıyla Yüce Divan’a gönderilmemişti.

İLGİLİ TWEET'LER