Bahçeli: “Teklif geçmezse millete gidilir”

0

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’te gazetecilere anayasa değişiklik teklifine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Görüşmelerde gerilim stratejisinin takip edildiğini belirten Bahçeli, şunları söyledi:

“Genel Kurul’daki gerilim devam ederse bu durum referandum döneminde Türkiye geneline yansıyabilir. Bu gerilim aşağı çekilmeli. İleride daha önemli maddeler var. Bu maddeler geçerken daha dikkatli olmak lazım. Sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir. İktidar da muhalefet de samimi olmalı.”

Maddeler üzerindeki ilk oylama sonuçlarının iki partide (AK Parti ve MHP) önemli bir kaybın olmadığını gösterdiğini söyleyen Bahçeli, “Referanduma gidilecek bir 330-340 arasında ilerliyor. Anayasa değişikliğinin Mecliste, referandum yolu açık bir şekilde kabul edileceği görülüyor. Ani iniş çıkışlar beklemiyorum; iniş olmaz, artış olur” dedi.

Bahçeli, “teklifin Meclisten geçmemesi durumunda ne olacağı” ile ilgili soruya, “Öyle bir durum yaşanırsa çok farklı bir sorun ortaya çıkar. Böyle bir durum olursa Meclis çalışamaz hale geldiği için çalışabileceği bir zemin aranır, millet iradesine gidilir” yanıtını verdi.