Baykal Ahmet Türk’ün ailesini ziyaret etti

0

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 21 Kasım günü gözaltına alınan ve bugün tutuklama talebi ile mahkemeye sevkedilen HDP’li Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün ailesini ziyaret etti.

Sözcü’nün haberine göre, Mardin’e bugün sabah saatlerinde giden Baykal, ziyaret sırasında Ahmet Türk’ün gözaltına alınmasından duyduğu üzüntüyü paylaştı, “Hayırlı haberler gelmesini bekliyoruz” dedi.

Ahmet Türk ve Deniz Baykal, 12 Eylül askeri darbesinin mağduru siyasetçiler. O dönemde de bir araya gelen ikili, 12 Eylül’de yaşadıklarını paylaşmışlardı. Türk daha sonra o günlerde Baykal’la yaptığı görüşmeyi, şu sözlerle anlatmıştı:

“Cezaevi’nden yeni çıkmıştım. 1983 yılıydı. Deniz Baykal Diyarbakır’a gelmişti. O da siyasetten yasaklanmıştı. Mardin’e geldi. Yaz aylarıydı. Bizim Kasrı Kanco’nun üst katına çıktık. Döşekleri serdik. Üstümüzde yıldızlar. Rakılar açıldı. Çektiklerimizi konuştuk. Ben anlattım, o dinledi. İkimiz de duygusallaştık, ağlama noktasına geldik yani. 12 Eylül’de yaşadıklarım anlatsam, siz de ağlarsınız.”