Baykal: “Türk halkının haberi yok. Bu telaş niye?”

  0

  [tabs type=”tabs”]
  [tab title=”Haber” active=”true”]

  CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmeye başlanan, “partili cumhurbaşkanı” ifadesiyle başkanlık sistemine geçişi öngören AK Parti’nin Anayasa değişikliği teklifine ilişkin bir konuşma yaptı.

  “Bu proje acele, telaşla hazırlanmış hukuki ve siyasi olgunlaşmaktan uzak bir sipariş projedir” diyen Baykal, paketteki değişiklik maddeleri hakkında halkın yeterli bilgi sahibi olmadığını belirterek, “Türk halkının haberi yok. Milleti haberdar etmeden, uyarmadan işi oldu bittiye getirme çabası vardır” ifadelerini kullandı.

  “Bu telaş niye? Gümrükten mal mı kaçıyorsunuz?” sorularını yönelten Deniz Baykal, “OHAL rejimi altında Anayasa değişikliği hukuk vicdani ve demokrasi anlayışıyla bağdaşmaz. Allah aşkına bu ortamda, OHAL rejimi altında anayasa değişikliğini nasıl oluyor da aklınızdan geçiriyorsunuz?” dedi.

  Baykal, şunları söyledi:

  “Söz konusu olan dünyanın en şerefli milli mücadelesiyle kurulmuş cumhuriyet rejiminin kaderidir. Bu anayasa değişikliği, sıradan bir paket değildir. Bu anayasanın temellerini, egemenlik anlayışını, dünyanın hiçbir demokratik ortamında olmayacak şekilde allak bullak edecek bir değişikliktir. Bu tasarı milletin üstünlüğünü ortadan kaldıracaktır, Meclis eşit bile olamayacaktır. Milli egemenlik ortadan kaldırılacaktır.”

  [/tab]
  [tab title=”Konuşmadan satırbaşları”]

  “Türkiye’nin sorunu Anayasa sorunu değildir! … Günlük çıkara kurban etmeyin… Bu sorunu önleyecek olan TBMM’dir.”

  “Boş kağıda imza atılmıştır. Bu değişiklik bir sipariş projedir. Bir asırlık geleneğimiz yıkılmaktadır. Milletin haberi yok”

  “Dışarıda OHAL, Meclis’te sıkıyönetim, Meclis TV kapalı. Anayasa herkesten, halktan gizleniyor. Milletin egemenliği gidiyor, şahıs hegemonyası geliyor.”

  “Sağduyumuzu mu kaybettik, bir siyasi parti başkanına AYM üyelerini belirleme yetkisi verilebilir mi?”

  “Cumhurbaşkanına anayasayı değiştirme yetkisi veriyorsunuz, siz nereye gidiyorsunuz.”

  “Cumhurbaşkanının aynı zamanda iktidar partisinin genel başkanı olması tasavvur edilemeyecek kadar büyük bir hatadır.”

  “Yüzde 50 ile oluşan irade yüzde 100 iradeye sahip meclisi feshedebilecek.”

  “Biz 1923’te Millet Egemenliğini Topkapı Sarayı’ndan alıp TBMM’ye getirdik. Şimdi siz egemenliği çalıp Beştepe’ye kaçırıyorsunuz.”

  “Hayır derseniz Türkiye rahatlayacak.”

  “Bu proje muhalefete değil, AKP iktidarına karşı yapılmıştır. Reddedilirse Türkiye’nin ufku açılır.”

  [/tab]
  [/tabs]