Bozdağ: “Evliliklerde çocuğun rızasına bakılacak”

0
242

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, tartışılan cinsel istismar düzenlemesiyle ilgili bakanlık binasında basın açıklaması yaptı.

“Kabul edilen maddede yapılan düzenleme tecavüz suçu işleyenleri affeden bir düzenleme kesinlikle değildir” diyen Bozdağ, “Kesinlikle cinsel istismar suçunu cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan yöntemle işleyenler bu suçun kapsamı dışındadır” ifadelerini kullandı.

Düzenlemeye ilişkin “büyük çarpıtma” yapıldığını savunan Bakan Bozdağ, “İkinci olarak ‘Bu düzenlemeden tecavüzcüler yararlanacak’ diyenler büyük çarpıtma yapıyor. Tecavüz mü? Yoksa aileler tarafından çocukların rızası alınarak mı alınmayarak mı yapılan evlilikler mi? Dosyada bunlar var” şeklinde konuştu.

Bekir Bozdağ, devamında şunları söyledi:

“Bu düzenlemede yaş şartı nedeniyle evlenmeler var. Toplumumuzda tasvip etmesek de bu olaylar ülkemizde yaşanıyor. Bu konuda hem 423. Ve 434. maddede düzenlemeler vardı. AK Parti olarak erken evlenmeleri kaldırmak için bu maddeleri kaldırdık. Cinsel istismar suçunun işlenmesine karşılık hapis cezasında artırım yaptık. Yeni uygulamayı topluma anlatamadık ve bu arada erken yaşta evlilikler istemesek de olmaya devam etti. Bu evlilikler oluyor ama yaş tutmadığı için resmi nikah yapılamıyor. Doğum hadisesi olduğunda doktor bu durumu savcılığa bildiriyor. Böyle olunca çocuk ve anne dışarıda erkek ise hapse giriyor.”

Sizin bu konu ne diyorsunuz?