Çavuşoğlu ve Fransız mevkidaşının OHAL tartışması

0
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ile Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu'nda görüştü. Görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da görüştüğü Fransız mevkidaşı Jean-Marc Ayrault ile iki ülkedeki olağanüstü hâl (OHAL) uygulamalarını tartıştı.

Jean-Marc Ayrault, görüşme sonrası düzenlenen ve bazı yayın kuruluşlarının canlı yayınladığı ortak basın toplantısında, iki ülkenin OHAL uygulamaları arasında farklılıklar olduğunu söyledi. Ayrault, “Fransa ile Türkiye’deki OHAL yapısal olarak farklı. Fransa’daki OHAL’lerde yargının hâlâ bağımsızlığı söz konusudur” dedi.

“Sizlerdeki OHAL’de ise polise ekstra bir yetki getiriliyor” diyen Ayrault, “OHAL düzenlemelerinin , hukuk devletine saygısı, temel hak ve özgürlüklerini göz önünde bulundurması ve yargılamaların adil bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Ayrault’un aksine, iki ülkedeki OHAL uygulamaları arasında bir fark bulunmadığını belirtti. Çavuşoğlu, “Fransa’daki OHAL ile Türkiye’deki arasında bir fark yoktur. Fransa’da ve Türkiye’de özgürlükler kısıtlanmamıştır” dedi.

Fransa’da OHAL uygulaması Kasım 2015’te IŞİD tarafından düzenlenen ve 130 kişinin ölümüne yol açan Paris saldırılarından bu yana devam ediyor.

Türkiye’de ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında üç aylığına ilan edilen OHAL’in süresi üç ay daha uzatılmış durumda. (BBC)