CHP’den Cumhuriyet ve HDP bildirgesi

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün yapılan olağanüstü PM toplantısına ilişkin bildirge yayımlandı.

Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmeleri üzüntü ve kaygıyla izleyen tüm yurttaşlara çağrı yapılan bildirgede, Türkiye’nin iyi yönetilmediği savunuldu.

Türkiye’yi 14 yıldır yöneten AK Parti iktidarının, devlet idaresinin her kademesine yerleştirdiği FETÖ elemanlarıyla, ülkeyi bilinçli ve planlı bir şekilde darbe ortamına sürüklediği ileri sürülen bildirgede, 4 madde halinde talepler sıralandı.

“Cumhuriyet gazetesine yönelik dava sona erdirilmeli, basına, okullara, üniversitelere yönelik her türlü baskıya son verilmeli” denilen bildirgede, HDP’li 9 milletvekilinin tutuklanması için de, “Milletvekillerinin tutuklanması anayasaya aykırıdır” vurgusu yapıldı.

Bildirgede ayrıca, “FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık eden Saray ve AKP yöneticileri, demokrasimize ve ülkemizin bekasına yönelik en büyük tehdittir” denilerek, “Vatanını seven, demokrasiye inanan, temel ve hak ve özgürlükleri savunan her yurttaşımız Cumhuriyetimize yönelen bu büyük tehdidi bertaraf etmek için bir araya gelmelidir” çağrısında bulunuldu.