CHP’den “Meclis’ten çekilme” konusunda art arda iki farklı açıklama

0
42

CHP’de Meclis’ten çekilme konusunda art arda iki farklı açıklama geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sürerken basının karşısına çıkan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, “Meclis’ten de çekilmeyi düşünebiliriz” açıklaması yaptı.

Böke, şunları söyledi:

“Bu referandum tekrar edilecek. Biz, yeni anayasa varmış gibi davranmayacağız. Biz, asla bu oyunun parçası olmayacağız. Biz, oldu bittilere asla boyun eğmeyeceğiz. Bu doğrultuda bütün hukuki yolları ve her türlü meşru demokratik hakkı kullanacağımızdan kimsenin en ufak şüphesi olmasın. Bunun içerisine Meclis’ten çekilmek de girer, Meclis’te çalışmaya devam etmek de girer. Biz, kurullarımızda bütün bunları değerlendirerek ama iradeye sahip çıkmamıza imkan verecek doğru adımı atarak, Türkiye’de demokrasiyi mutlaka yaşatacağız. Gayrimeşru bir sonucu meşrulaştıracak hiçbir adımın parçası olmayacağız”

MYK sonrası açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise Parti Sözcüsü Böke’nin sözlerinin aksini söyledi.

Gök, “Referandum sürecinde yaşananlar ve özellikle YSK’nın başını çektiği skandallar” üzerine toplumun değişik çevrelerinde öfke bulunduğunu belirtti. Bu konuda derin bir tartışma yürüdüğünü ifade eden Gök, CHP’nin, toplumun değişik kesimleriyle istişaresini sürdürdüğünü, her kesimin partiye görüş bildirdiğini aktardı.

CHP Grup Başkanvekili Gök, “Bu çerçevede toplumun değişik kesimlerinden CHP’ye böyle bir öneri gelmiştir. Ancak yapılan MYK değerlendirmesinde böyle bir kararın uygun olmayacağı kararına varılmıştır. CHP, elindeki bütün meşru imkanları kullanarak, Gazi Meclisi sonuna kadar koruma kararlılığı içinde olacaktır” diye konuştu.

İLGİLİ TWEET'LER