Çin’e kafa tutan ülke: Taiwan

0
Merit Hotels
Merit Hotels
Merit Hotels
Merit Hotels

Taiwan’ı defalarca duymuş olsam da bu derste iki üç cümle ile duyduklarım benim açımdan çarpıcıydı. Hiçbir zaman kafamda oturtamayacağım bir yerdeydi Taiwan. Coğrafi konumundan bahsetmiyorum tabi ki. Azimli insanların ülkesi Taiwan’ı sizler de okuyunca eminim şaşıracaksınız. Yazımın devamında sizlere hem tarihsel birkaç gelişmeden ve sizi şaşırtacağına inandığım detaylardan bahsetmeyi planlıyorum, hadi başlayalım…

Taiwan, bizim bildiğimiz şekliyle Tayvan ama resmi adıyla ÇİN CUMHURİYETİ, 1912’de kurulmuştu ve o zamanki Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer almaktaydı, daha da önemlisi ülke aynı zamanda Birleşmiş Milletler üyesiydi.

Taiwan Hakkında Bilgi

1949 yılında yaşanan Çin İç Savaşı sonrası galip gelen Çin Komünist Partisi ülkenin kontrolünü eline almıştı. Bunun üzerine Çin Nasyonal Partisi lideri Çan Kay Şey Taiwan’a kaçtı ve Çin Cumhuriyeti’nin burada devam ettiğini Dünya’ya duyurdu.

Yeri gelmişken coğrafyasına da biraz değinelim. Taiwan bugünkü Çin’in güneydoğusunda Filipinler’in de kuzeyinde yer alır ve bir ‘’Ada Ülkesi’’ dir.

Taiwan Hakkında Bilgi

1971 yılında ise tam bilemediğim sebeplerden Taiwan, Birleşmiş Milletler’den çıkarıldı.

Günümüzde sadece 23 ülkenin resmi olarak tanıdığı bir ülkeden bahsediyoruz, o yüzden şimdi söyleyeceklerimi bu çerçeven okuyun lütfen!

Taiwan’ın 2015 yılındaki ihracat rakamı 284.9 Milyar Dolar. Bu size bir şey ifade etmediyse diye söylüyorum; Türkiye’nin 2015 yılında yaptığı ihracat…yazının devamı için lütfen tıklayın.