Cumhurbaşkanı’ndan Lozan çıkışı: “Zafer bu mu?”

0
224

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, 27’nci Muhtarlar Toplantısı’nda muhtarlara hitap etti.

Erdoğan’ın hedefinde, Türkiye’nin sınırlarının tescillendiği Lozan Barış Antlaşması vardı.

Cumhurbaşkanı, şunları kaydetti:

“Tarihte bize ne yaptılar. 1920’de bize Sevr-i gösterdiler. 1923’te bizi Lozan’a razı ettiler. Birileri de bize Lozan’ı zafer diye yurtturmaya çalıştı. Her şey ortada. Şöyle bağırsan duyulacak adaları biz Lozan’da verdik. Zafer bu mu? Oralar bizimdi.”

Erdoğan, isim vermeden anlaşmayı imzalayan İsmet İnönü’ye yönelik olarak da, “O anlaşmada masaya oturanlar o anlaşmanın hakkını veremediler. Veremedikleri için sıkıntısını biz yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lozan’ın 93’üncü yıl dönümü münasebetiyle yayınladığı mesajda, “Aziz milletimizin inanç, cesaret ve fedakârlıkla elde ettiği zafer, Lozan Antlaşması ile diplomasi ve uluslararası hukuk alanına taşınarak tescil edilmiştir. Bu anlaşma, yeni kurulan devletimizin tapusu niteliğindedir” ifadelerini kullanmıştı.

24 Temmuz 1923′de İsviçre Lozan’da İtilaf devletleri ile imzalanan antlaşma, 1920′de imzalanmış olan Sevr Antlaşması‘nı geçersiz kıldı ve yerini aldı. Türkiye’nin bugünkü sınırına kavuştuğu anlaşmada kapitülasyonlar tamamen kaldırıldı.

Sizin bu konu ne diyorsunuz?