Davası yeniden görülen Rüzgar Çetin’in cezası belli oldu

0
Sinan Çetin ve oğlu Rüzgar Çetin'in tahliye sonrası evde ilk buluşmasının fotoğrafı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 19’uncu Ceza Dairesi, sanık Rüzgar Çetin’i, “bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına neden olmak” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Çetin hakkında konulan adli kontrol kararının kaldırılmasına karar veren Ceza Dairesi, Çetin’in ehliyetine de 2 yıl süreyle el konulmasına hükmetti.

Ünlü yönetmen Sinan Çetin’in işletmeci oğlu Rüzgar Çetin, 4 Ekim 2016 tarihinde İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Beşiktaş’taki trafik kazasında bir polis memurunun şehit olması, birinin de ağır yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle, “bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına neden olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Çetin’in, “tutuklu kaldığı süre, aldığı ceza miktarı ve mağdurların şikayetinden vazgeçmesi” nedeniyle oy çokluğuyla tahliyesine karar verilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ekrem Şakar, sanık Çetin’in dosya kapsamı ve toplanan delillere uygun olarak, daha üst oran belirlenerek cezalandırılması istemiyle yerel mahkemenin kararına itiraz etmişti.

Dosyanın geldiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 19’uncu Ceza Dairesi, dosyayı duruşmalı incelemeye karar vermişti.

Rüzgar Çetin, geçtiğimiz yıl ocak ayında İstanbul Beşiktaş’ta lüks marka aracıyla, karşı yönden gelen polis aracıyla çarpışmış, araçtan fırlayan polis memuru İsmet Fatih Alagöz kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Olayda polis memuru Emre Tetik ise ağır yaralanmış, vücudunda kırıklar meydana gelmişti.

Kaza esnasında alkollü olduğu öğrenilen Çetin, olayın ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Mayıs ayında, kazada yaralanan polis memuru Emre Tetik, eylül ayında da şehit olan polis memuru İsmet Fatih Alagöz’ün eşi Özlem Alagöz, Rüzgar Çetin hakkındaki şikayetlerinden vazgeçmişlerdi. Alagöz, Çetin ailesinin çektiği acılara şahit oldukları için böyle bir karar aldığını söylemişti.