Erdoğan: “Çok ileri giderseniz sınır kapısı açılır”

0
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KADEM Adalet ve Kadın Zirvesi'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin AB ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden tasarı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

KADEM Adalet ve Kadın Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’nın mülteci sorunun çözmek yerine “Türkiye, Avrupa Birliği’ne girsin mi girmesin mi?” tartışması yaptığını belirterek, “Toplanmışlar, gelmişler bir araya 30-40 kişi, verilen o bildiriye ‘hayır’ diyor, yok diğerleri 400-500 kişi ‘evet’ diyor, topunuz dese ne yazar?” şeklinde konuştu.

“Hiçbir zaman siz insanlığa dürüst davranmadınız, insanlara doğru bakmadınız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aylan bebekleri Akdeniz kıyılarında sahile vurduğu zaman oradan gidip siz almadınız, Ümran bebekleri siz almadınız. 3 milyon, 3,5 milyon mülteciyi bu ülkede besleyen biziz. Verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz. Kapıkule’ye 50 bin mülteci dayandığı zaman feryat ettiniz, ‘Acaba Türkiye sınır kapılarını açarsa ne yaparız’ demeye başladınız. Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz. Öyle kurusıkı tehditlerden ne ben anlarım ne bu millet anlar, bunu da bilesiniz” ifadelerini kullandı.