Erdoğan: “Evet’ çıkarsa, idam parlamentodan geçer, ben de onaylarım”

0
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta Müftülük Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. (AA)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Nisan’da başkanlık referandumundan “Evet” çıkması halinde idam cezasının parlamentodan geçeceğine inandığını belirtti.

Kahramanmaraş’ta toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, vatandaşların “İdam isteriz” sloganları üzerine şu değerlendirmede bulundu:

“Bu konuda benim kanaatimi biliyorsunuz. Şimdi hedef ilk etapta 16 Nisan’da ‘evet’ oylarını halletmek ve bunun arkasından parlamentoda inanıyorum ki bu konu gündeme gelecektir ve parlamentodan bunun geçeceğine de inanıyorum. Parlamentodan geçmesi halinde bana geldiğinde ben bunu onaylarım. Çünkü bunu onaylamak boynumun borcudur. Şehitlerimize bunun hesabını veremem. Allah’a bunun hesabını veremem. Çünkü bir katili affetmek devletin yetkisinde değildir. Onu ancak onun varisleri affeder, affederse. Devlet affedemez. Devlet, kendisine karşı işlenen suçları affeder. Bu gerçeği de bilelim. ‘Avrupa Birliği şöyle diyor; Hans, George böyle diyor’. Bunlar beni ilgilendirmiyor. Hans, George ne derse desin, Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma ne diyor? Allah ne diyor, beni o ilgilendirir.”

PAYLAŞ
Önceki yazıGırgır dergisine soruşturma
Sonraki yazıİşte referandumda kullanılacak pusula ve şeffaf sandıklar