Erdoğan’dan AP Başkanı’na: “Terbiyesiz”

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de “Milli Tarım Projesi” toplantısında Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz’u hedef aldı.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Schulz, Türkiye’yi yaptırım uygulamakla tehdit ederken, idam cezasının getirilmesi halinde müzakerelerin durdurulacağını söylemişti.

Erdoğan, “Kalkıp Türkiye’ye de ‘Avrupa Birliği ile ilgili müzakereler durdurulabilecek’ diyeceksin. Bakıyorsun, ‘müzakereleri durdururuz’. Geç kaldınız, hemen kararınızı verin. Ben de Cumhurbaşkanı olarak diyorum ki, yıl sonuna kadar sabredelim, ondan sonra millete gidelim” dedi.

İdam cezasının dünyanın büyük bir çoğunluğunda olduğunu savunan Erdoğan, “Kimsin sen ya? Neymiş orada bir parlamentonun başkanı. Nesin sen? Sen, Türkiye adına ne zamandan beri karar verme yetkisine sahip oldun? Bu millet kendi kararını kendi verir, kendi göbeğini kendi keser” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında Schulz’a tepkisinin dozunu yükselten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Anlıyoruz ki birileri kendi akıllarınca bize bu coğrafyayı dar etmek istiyor. Ellerinden geleni arkasına koymasınlar. Ne diyor, şu terbiyesize bak ya, ‘Yaptırım uygularız’ diyor. Senin her yerin yaptırım olsa ne yazar? Geç kalıyorsun, geç. Biz de bu saldırıya cevap olarak, onların kullandığı ne kadar maşa, alet, hain varsa hepsinin başını eziyoruz, ezeceğiz.”