Erdoğan’dan AP’ye: “OHAL belki üç ay daha uzatılacak, size ne?”

0
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dört Adet Yeni İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile Çevre Yatırımları Toplu Açılış Töreni'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, OHAL uygulamasının getirdiği şartlar nedeniyle Türkiye ile müzakelerin geçici olarak dondurulması yönünde tavsiye kararı alan Avrupa Parlamentosu’na (AP)  yüklendi.

İstanbul’da katıldığı bir açılış töreninde konuşan Erdoğan, AP’nin aldığı kararla Türkiye’ye “terörle mücadele etme” dediğini ileri sürerek, “Ey Avrupa Parlamentosu; siz terör örgütüne çanak mı tuttunuz, hayırlı olsun. Siz teröre yardım yataklık yaptığınızın farkında mısınız?” sorusunu yöneltti.

Fransa’da da olağanüstü halin bulunduğunu işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Siz Fransa’yla böyle bir karar aldınız mı? Türkiye, yaşadığı darbe girişimlerine ve kanlı terör eylemlerine rağmen olağanüstü halin ikinci 3 ayında bulunuyor şu anda. Bununla bitecek değil. Belki bir üç ay daha, belki bir üç ay daha uzatılacak. Size ne ya? Bunun kararını hükümet verir, parlamento verir, size ne? Bu ülkeyi Avrupa Parlamentosu mu yönetiyor, yoksa bu ülkenin hükümeti mi yönetiyor? Size ne? Haddinizi bilin haddinizi, geçti o, Onlar mazide kaldı.”

Erdoğan ayrıca, “Bu yolda Avrupa Birliği bizimle birlikte olursa hem o kazanır hem biz kazanırız. Avrupa Birliği ‘Ben illa başka istikamete gideceğim’ diyorsa biz de kendimize yeni yol arkadaşları bulur hatta gerekirse tek başımıza yine de devam ederiz” ifadelerini kullandı.