Erdoğan’dan “milli seferberlik” ilanı

  0

  [tabs type=”tabs”]
  [tab title=”Haber” active=”true”]

  Cumhurbaşkanlığı Saayı’nda gerçekleştirilen 32’nci Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadeleye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  “Yaşadığımız dönem, en az İstiklal Harbi kadar önemlidir, kritiktir. Hayati sonuçlar doğuracak ehemmiyettedir” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizi viraneye çevirmek isteyenlere izin vermeyeceğiz” dedi.

  “Gün, çekişme günü, çatışma günü, husumet günü, eski defterleri karıştırma günü değildir” diyen Erdoğan, “Eğer birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirmez, bu saldırıların karşısında çelik gibi bir iradeyle tam bir kararlılıkla durmazsak hiçbirimiz yarınlarımıza güvenle bakamayız” ifadelerini kullandı.

  Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:

  “Milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine kastedenin başını ezmezsek bekamızı sağlayamayız. Bayrağımızı indirmeye kalkanın kolunu kanadını kırmazsak şehitlerimize mahcup oluruz. Vatanımızın tek bir karış toprağına dahi göz dikenin gözünü çıkarmak bizim namus borcumuzdur, bunu da böyle bilelim.”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buradan tüm vatandaşlarıma sesleniyorum, Anayasamızın 104’üncü maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başı olarak, PKK’sıyla, DEAŞ’ıyla, FETÖ’süyle, DHKP-C’siyle ve tüm diğerleriyle, adı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun, tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum” şeklinde konuştu.

  [/tab]
  [tab title=”Seferberlik hakkında”]

  Milli seferberliği, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu’nun da görüşünü alarak, ilan edebiliyor.

  Milli Seferberliğin başladığı tarih açık olarak ilan ediliyor.

  Milli Seferberlik ilanına ilişkin karar, aynı TBMM’ye gönderilip, oylanıyor. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giriyor.

  [/tab]
  [/tabs]