Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Obama bizi aldattı” açıklaması

0
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin eski Başkanı Obama ile birlikte görülüyor.
10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Al Jazeera’ye verdiği röportajda, ABD Başkanı Barack Obama’nın kendilerini PYD ve YPG konusunda aldattığını açıkladı.

Erdoğan, Obama’dan sonra göreve gelen Donald Trump’ın telefon görüşmesinde ABD’nin PKK, YPG ve PYD’ye yönelik politikasını değiştireceği yönünde bir söz verip vermediğiyle ilgili soruya, şu cevabı verdi:

“Zaten daha önce bu konuda yani terör örgütlerine karşı bizim ortak dayanışma içerisinde bir çalışmamızın olması gerektiğini söylemişlerdi. Şimdi yapacağımız görüşme, artık bunun tamamen yüz-yüze görüşmede detaylandırılması olacaktır ve orada tabii biz birçok belgeleri de kendilerine sunacağız. Daha önceleri de PKK’yla ilgili konuda mutabakatımız var idi. Obama döneminde de bu konuda mutabakat vardı fakat Obama maalesef PYD ve YPG konusunda bizleri aldatmıştır ama şu andaki yönetimin aynı durumda olacağına ihtimal vermiyorum.”

Erdoğan, Trump döneminden umutlu olduğunu, Trump’ın “sizinle çok önemli işler yapacağız” sözünün bunu gösterdiğini söyledi.

İLGİLİ TWEET'LER