Gazeteci Ahmet Şık’a “üç gün su verilmedi”

  0
  154
  Ergenekon kapsamında, 6 Mart 2011'de tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderilen gazeteci, 12 Mart 2012 tarihinde tahliye olmuştu.

  Sosyal medya paylaşımları ve Cumhuriyet gazetesinde yazdığı bazı yazılarda PKK, DHKP-C ve FETÖ propagandası yapma suçlamasıyla 30 Aralık 2016 tarihinde tutuklanan gazeteci Ahmet Şık’a kötü muamele yapıldığı iddia edildi.

  Cumhuriyet’ten Canan Coşkun’un haberine göre, tutuklandıktan sonra Metris Cezaevi’ne götürülen Şık, avukatı Can Atalay ile “ses kaydı” yapılamadığı için görüştürülmedi. İddiaya göre, üç gün boyunca su da verilmedi.

  3 Ocak’ta, Oda TV soruşturması kapsamında 375 gün tutulduğu Silivri Cezaevi’ne sevk edilen Şık’ın burada da tek kişilik koğuşa alındığı belirtildi.

  Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde tutulan Şık, dün üç avukatıyla görüştü. Avukatları Ahmet Şık’ın cezaevi koşullarını anlattı:

  “Metris Cezaevi’nde tecritte tutulmuş. Hücrede yalnızca yatak varmış. 3 gün boyunca ‘kantin kapalı’ denilerek su verilmemiş. Tecrit uygulaması Silivri Cezaevi’nde de sürüyor. Hücresinde televizyon ve radyo yok. Gazete ve kitap verilmemiş. Ahmet’in 39 kişinin yaşamını yitirdiği Reina katliamından haberi yoktu. Gardiyanlardan patlama gibi bir şey duymuş ancak ne olduğunu anlamamış. Dışarıyı merak ediyor. ‘Neler oluyor dışarıda’ diye soruyor. İlk başta kalem ve kâğıt da verilmemiş. Cumhuriyet tutuklularıyla kalmak için dilekçe yazacağını belirttikten sonra bu ihtiyaçları giderilmiş. Hücresinde bol bol yürüyor. Morali iyi.”

  Sizin bu konu ne diyorsunuz?