Gönüllü öğretmenlik için köye giden 6 kadına cinsel saldırı

0
Olayın yaşandığı konteyner.

İzmir’in Karabağlar İlçesi’ne bağlı bir köyde kursa gidemeyen 35 öğrenciye gönüllü olarak ders veren 6 kadın öğretmen, misafir olarak kaldıkları konteyner evde tecavüze uğramaktan son anda kurtuldu.

Gazete Habertürk’ten Melis Apaydın İde’nin haberine göre, 2015 yılının eylül ayında çocukların eğitimlerine destek olmak için gönüllü olarak çalışmaya başlayan S.C. (39), İ.P. (26), B.D. (26), E.Ş. (40), F.Ö. (66) ve B.Ö. (26), 14 Mayıs 2016 günü yemek için misafir oldukları köy sakini kadın T.D.’nin (53) sahibi olduğu konteynerde gecelemek istedi.

Köy içerisinde öğretmenlere önce sözlü tacizde bulunan Y.I. (48), M.A. (36), M.B. (23) ve A.Ç. (18), gecenin ilerleyen saatlerinde ise konteynere girmeye çalıştı. Zanlılar, ev sahibi T.D.’nin erkek kardeşi H.Y.’nin olay yerine gelmesiyle kaçarak uzaklaştı.

Olayın ardından büyük şok yaşayan öğretmenler, 4 saldırgandan şikâyetçi oldu. İlk etapta zanlıların 4’ü de suçlamaları kabul etmedi. Dışarıda gözcü olarak beklediğini ikinci ifadesinde itiraf eden A.Ç., arkadaşlarının kadınlara tecavüz etmek amacıyla konteyner eve gittiğini söyledi.

İzmir 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, zanlılar “mala zarar verme ve cinsel taciz” suçundan toplam 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmaya başlandı.

Olayın üzerinden 7 ay geçmesine rağmen hâlâ psikolojik olarak toparlanamadıklarını söyleyen emekli matematik öğretmeni F.Ö., davanın ilk duruşmasında hâkimin olayı basit bir laf atma olarak değerlendirdiğini ve “Sizin orada ne işiniz vardı?” şeklinde kendilerine yaklaştığını söyledi. Öğretmeni F.Ö. zanlılardan birinin burs vermek istedikleri bir öğrencinin babası olduğunu da belirterek, “Bu bizi çok sarstı. Çocuklarımız için yapacağımız çok şey vardı. Maalesef yapamadık” dedi.