Google’dan Türkan Saylan için doodle

  0
  190

  Google, kız çocuklarının eğitimi için büyük emek veren, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) eski Genel Başkanı Türkan Saylan için özel logo hazırladı.

  Google ana sayfasında yer alan “doodle”* olarak adlandırılan logoda, Türkan Saylan ile birlikte yürüyen kız öğrencilerin figürleri yer alıyor.

  Logosunun üzerine tıklandığında, Saylan hakkında bilgilerin yer aldığı sayfaya ulaşılabiliyor.

  Türkan Saylan, 13 Aralık 1935 günü İstanbul’da doğdu. Cumhuriyet döneminin ilk müteahhitlerinden Fasih Galip Bey ile İsviçreli Lili Mina Raiman çiftinin beş çocuğunun en büyüğü idi. 1963’te İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1976 yılında Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurdu. 1982–1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 1981–2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürüttü. 1989 yılında kurulan ÇYDD’nin kurucularından ve uzun bir süre Genel Başkanlığını yürüttü. 18 Mayıs 2009 tarihinde 17 yıl mücadele ettiği kanser hasatlığı nedneiyle 74 yaşında yaşamını yitirdi.

  * Doodle uygulamaları, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek dikkati çekmeyi amaçlıyor. İnternet kullanıcıları, özel tasarımlı logonun üstüne tıklayarak, o güne, kişiye, konuya özel daha ayrıntılı bilgilere erişebiliyor.

  Sizin bu konu ne diyorsunuz?