İMKB öldü; yaşasın BİST

0

erdogan_borsa_gong_İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) adı bugünden itibaren Borsa İstanbul (BİST) oldu. Borsa İstanbul’un ilk gongunu çalan Başbakan Erdoğan, faiz uyarısı yaptı; “Yüzde 6 faizi fazla buluyorum” dedi.

İstanbul’u finans merkezi yapacak en önemli adımlardan biri olan Borsa İstanbul AŞ’nin faaliyete başlaması dolayısıyla İstinye’deki merkezinde düzenlenen gong töreninde konuşan Erdoğan, “New York gibi Tokyo gibi Londra gibi İstanbul’un da finans merkezi olma vasfını, bu güçlü borsa ile perçinleyeceğini umuyorum” dedi. Faizlerin iktidarları döneminde yüzde 63’ten yüzde 6’lara kadar düştüğünü kaydeden Erdoğan, buna rağmen yüzde 6’lık faizi yüksek bulduğunu ve bunun bir baskı olduğunu belirtti. Erdoğan, IMF’ye 400 milyon dolarlık borcun önümüzdeki ay kapatılacağını da hatırlatarak, 5 milyar dolarlık borç talebi görüşmelerinin de sürdüğünü ifade etti.

İMKB bugün, işlem gören 400’ü aşkın hisse senedi ile bayrağı Borsa İstanbul’a devretti. İMKB 1985 yılının aralık ayında resmen açıldıktan sonra 3 Ocak 1986 tarihinde 20 hisse senedi ile Cağaloğlu’ndaki binada işleme başlamıştı.