Irak’ta bulunan Başbakan’dan Başika açıklaması

  0
  153

  Başbakan Binali Yıldırım, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Bağdat’ta Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile Başbakanlık Sarayı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

  Yıldırım, Irak’la gerilime yol açan Başika’daki Türk askeri varlığıyla ilgili olarak “Bu konuyu konuştuk. Bu bir keyfiyet değil, bir ihtiyaçtan doğmuştur. Görüyoruz ki DEAŞ’tan bölgenin temizlenmesinde önemli mesafe katedilmektedir. Buna uygun olarak bu konuyu da dostane biçimde çözüme ulaştırmış olacağız. Tamamen barış sağlanınca, bu konuda Irak hükümetinin hassasiyetini de biliyoruz, burada işler yoluna girdiğinde gereken neyse yapılacak, bu kadar açık ve net” dedi.

  Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı sonucunda yayınlanan ortak bildiride, Başika kampının bir Irak kampı olduğu vurgulanırken, Bağdat Yönetimi ise Türkiye’nin Başika kampından askerlerini çekmesi talebini yineledi.

  Diğer yandan Irak devlet televizyonu, Yıldırım ile Abadi’nin, Türk askerinin Başika’dan çekilmesi konusunda anlaştıklarını duyurdu.

  Başika, Musul’a yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunuyor.

  Irak, yerel güçleri eğitim amaçlı bölgede bulunan Türk askerlerinin çekilmesini talep ediyor.

  Sizin bu konu ne diyorsunuz?