İstanbul’da çifte terör saldırısı: 29 şehit, 166 yaralı

0

İstanbul Beşiktaş Vodafone Arena’da, Süper Toto Süper Lig’de Beşiktaş ile Bursaspor arasında oynanan maçın bitiminde, taraftar stadı terk ettikten sonra saat 22.29’da bölgedeki çevik kuvvet polislerini hedef alan çifte terör saldırısı düzenlendi.

İlk saldırı “Beleştepe” olarak isimlendirilen yerde, seyir halindeki bomba yüklü bir aracın patlaması şeklinde gerçekleşti. İkinci saldırı ise 45 saniye sonra Maçka Parkı’nda yine polislerin bulunduğu bölgede durdurulmak istenen bir teröristin kendisini patlatması sonucu meydana geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmiş 29 şehidimiz var. İkisi sivil, biri emniyet müdürü, biri emniyet amiri olmak üzere toplam 27 polis arkadaşımız. 166 şu ana kadar tespit edilen yaralımız var. 10 kişi gözaltına alındı” dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, “Hastanelerimizde kayıtlı hasta sayısı 166, bunlardan 20’si evlerine gönderilebilmiştir. Şu anda halihazırda ameliyat halinde olan 17 kardeşimiz var. 6 kardeşimiz de yoğun bakımda, yoğun bakımda olan kardeşlerimizin 3’ünün durumu oldukça ciddi” diye konuştu.

Çifte saldırı nedeniyle bir gün süreyle milli yas ilan edildi.

Bu arada, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakanlık tarafından patlamaya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini bildirdi.