Tarihi sura portatif çatı monte edilip, düğün salonu açıldı

0
7

İstanbul Fatih Belediyesi’ne ait Topkapı Sosyal Tesisleri’nin bitişiğinde bulunan, belediyenin düğün organizasyonları amacıyla kiraladığı alan için, yüzlerce yıllık tarihi surların üzerine dışarıdan da görülen bir çatı monte edildi.

Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre, Fatih Belediyesi’nin başvurusu üzerine İstanbul 2 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan tarihi surlara, “nitelikli portatif örtü” sistemi kurulabileceğine karar verdi.

Kurulun bu kararı üzerine, açık hava düğün ve organizasyonlarında kullanılan sur bölgesine, Fatih Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz eylül ayında yaklaşık 3 metre yüksekliğinde açılıp kapanabilen bir çatı monte edildi.

Söz konusu açılır kapanır çatının surlara zarar vermediğini savunan Fatih Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Yapılan uygulamanın, sur duvarları ile hiçbir şekilde teması yoktur ve kurul kararına uygun olarak yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Fatih Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Fazıl Uğur Soylu ise, hareketli çatının duvarlara monte edilmediğini ancak çirkin bir görüntü ortaya çıkardığını belirterek, şikâyette bulunacaklarını söyledi.

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi de yaptığı açıklamada, İstanbul surlarına yapılan hareketli çatının yüzlerce yıllık tarihi dokuyu bozduğunu savundu.

İLGİLİ TWEET'LER