KADEM: “Küçüğün ‘kendi iradesi’ nasıl tespit edilecek?”

0
Sümeyye Erdoğan Bayraktar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), AK Parti’nin “cinsel istismar” suçuna ilişkin önergesiyle ilgili açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, önergede, “failin” tanımının yeterince anlaşılır ve kamu vicdanını rahatlatacak nitelikte yapılmadığına dikkat çekilerek, “Tasarının bu haliyle yasalaşması durumunda cinsel istismar suçunu işleyenlerin, güç, nüfuz vb. imkanlar ile mağduru ve çevresini etki altına alması ve mağdur ile evlenme yoluna giderek serbest kalmasının önü açılacaktır” denildi.

“Mağdurun ise bu baskı altında erken yaşta zorla evlilik yapması ve bu evliliği sürdürmeye mecbur kalması kuvvetle muhtemel” olduğu belirtilen açıklamada, “Yine bu tasarı ile suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında görülen davaların af ile sonuçlanacak olması ve yasanın yürürlük süresinin belirlenmemiş olması da tasarının sakıncalarındandır” ifadeleri kullandı.

KADEM açıklamasında ayrıca, “Tasarının en önemli çıkmazlarından biri cebir, tehdit ve iradeyi etkileyen hususların tespitinin son derece zor olduğudur. Kaldı ki cebir ve tehdit olmasa bile küçük yaşta bir kız çocuğunun ‘kendi iradesi’ nasıl tespit edilecektir? Bu konunun da ayrıca değerlendirilmesi gerekir” vurgusu yapıldı.

Açıklamada, konuya ilişkin KADEM tarafından hazırlanan detaylı raporun yetkililere sunulacağı ve yeni bir düzenlemenin takipçisi olunacağı kaydedildi.