Karaman’daki cinsel istismar için Twitter’da kampanya

0

Karaman’da çocuklara cinsel istismarda bulunulmasına yönelik tepkiler artarak sürüyor.

Twitter’da bu akşam İngilizce olarak “Çocuk tecavüzleri dursun” (#StopChildRapeinTurkey) başlığı ile bir kampanya başlatıldı. Söz konusu başlık, kısa sürede Türkiye ve dünya gündeminde (TT – trending topics) ilk sıraya yükselirken, kampanyaya ünlü isimler de büyük destek verdi.

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, olayla adı anılan vakfa ilişkin “İnadına Ensar Vakfı’na desteğe devam edeceğiz” açıklaması yapmıştı.

Yapılan yorumlarda bu açıklamaya işaret edilerek, olayın üstünün kapatılacağı endişesi dile getirilirken, dünya basınına ve kamuoyuna benzer olayların durdurulması çağrıları yapılıyor.

Karaman’da bir öğretmenin “tarikat evlerinde” 9 ve 10 yaşlarındaki en az 45 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddia edilmiş, 10 erkek öğrencinin hastaneden rapor aldığı öğrenilmişti. Olayda adı geçen öğretmen tutuklanmıştı. Soruşturmaya gizlilik kararı ve ardından yayın yasağı getirilmişti. Cinsel istismar iddialarının meydana geldiği evlerin Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ne (KAİMDER) yakın kişilerin kiraladığı evler olduğu ileri sürülmüş, Ensar Vakfı’ndan ise yalanlama gelmişti.