Kaynak: “Yangın kapısı kilitli değildi”

0
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak (oratada), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz (sağda), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya (solda) ve beraberindekilerle Adana Valiliğini ziyaret ederek olayla ilgili Vali Mahmut Demirtaş'tan brifing aldı.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adana Aladağ’da 12 kişinin yaşamını yitirdiği yurt yangınında “yangın merdivenin kapısının kilitli olduğuna yönelik” iddialara ilişkin soruları yanıtladı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “(Yangın merdiveni) Çocuklar ya panikten açamadı ya da kilitli. Muhtemelen de kilitli” açıklaması yapmıştı.

Adana Valiliği’nde gazetecilere açıklama yapan Kaynak, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Biz 03.30’da oradaydık. Orada bize hem Aladağ savcımız hem olay yeri inceleme ekiplerinin verdiği ilk bilgi, kilitli değil, kilidin hiç olmadığı şeklindeydi. Hatta şöyle bir örnek verdi, olay yeri inceleme ekiplerimiz, ‘genellikle bu hadiselerde yangın çıkış kapıları kilitli olur ama tesadüfen kilitli değil’ dediler. Yangın çıkış kapısının orada bir tül perde var. Bu perde de sağlam bir vaziyette duruyor. Bunlar bizim ilk bilgilerimiz, ilk tespitlerimiz. Bundan sonra bu ayrıntıları tabii ki olayın yargısal görevi olan Kozan ve Aladağ savcılıklarımız bu incelemeleri yapacaktır. Zannediyorum bugün öğleden sonra bilirkişi incelemesinin ardından tahkikat biraz daha hızlandırılacaktır. Ama tekrar ediyorum yangın kapısıyla ilgili gece bize verilen bilgi kilitli olmadığı şeklindedir.”

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, bu yurtları bakanlığın yılda iki defa denetlediğini belirterek “Bina ruhsatlı bir binadır. Milli Eğitim Bakanlığımızın çalışma izni verdiği bir binadır. Haziran ayında, çok da uzak olmayan bir tarihte gerekli denetimler yapılmıştır” diye konuştu.