Kayseri’de İslamcı yazar İhsan Eliaçık’a saldırı

0
14tweet

İslamcı Yazar R. İhsan Eliaçık, 1’inci Kayseri Kitap Fuarı’nda saldırıya uğradı.

Kültür Servisi’nden Aslı Uluşahin’in haberine göre, Eliaçık’ın fuarı terk etmesini isteyen kalabalık, hakaretler ederek polisten Eliaçık’ı alandan uzaklaştırmasını istedi.

Aktarılana göre, fuardaki etkinlik için alana gelen Eliaçık, polis zoruyla fuara alınmadı.

Saldırı öncesinde Twitter’dan açıklama yapan Eliaçık, “Kayseri Belediye Başkanı beni Kitap Fuarı’na sokmamakla, polis zoruyla çıkarmakla tehdit ediyor.Gel ve o dediğini yap, istifadan yırtarsın!” demişti.

Eliaçık’a saldırı görüntülerini, birlikte çalıştığı Tekin Yayınevi paylaştı.

Tekin Yayınevi yaptığı açıklamada, “Bugün Kayseri’de kitap fuarında olanlar. Bu önlem R.İhsan Eliaçık için. Fuar kapısında saldırıya uğradı. KINIYORUZ” ifadelerine yer verdi.

Tekin Yayınevi, fuara katılan yayınevlerini de dayanışmaya çağırdı.

Çok sayıda yayınevi fuardan çekildi

Ayrıntı Yayınevi, İletişim Yayınları, Metis Yayınları ve Doğu Kitabevi fuardan çekilme kararı aldı. Ayrıca birçok yayıncının fuarı terk etmeye hazırlandığı duyuruldu.

Eliaçık’tan ilk açıklama

Diğer yandan BirGün gazetesine konuşan Eliaçık, kendisine “Dinsiz ateist, Kayseri’yi terk et” diye bağırıldığını aktardı. Fiziksel saldırıda yara almadığını ancak darp edildiğini belirten Eliaçık, polisin saldırganlara müdahale etmediğini savundu.

İhsan Eliaçık hakkında

23 Aralık 1961’de Kayseri’de doğdu. Kayseri ve Kırşehir’deki değişik okullarda ilk, orta ve lise öğrenimi tamamladı (1980). Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okudu (1985-1990). İlahiyat Fakültesi’nden ayrılarak bağımsız yazarlık hayatına başladı…

30 yılı aşkın süredir düşünce ve yazı hayatına devam ediyor.

En son Yarın Dergisi’nde kapanana kadar 4 yıl, genel yayın yönetmenliğini yaptığı Söz ve Adalet Dergisi’nde kapanana kadar 8 ay, Gerçek Hayat Dergisi’nde iki yıl yazdı. 20’yi aşkın kitabı yayınlandı.

Evli ve beş çocuk babası. Arapça ve İngilizce biliyor, İstanbul’da yaşıyor.

İhsan Eliaçık, Gezi eylemlerinde aktif rol oynayan Anti Kapitalist Müslümanlar’ın önde gelen isimlerinden.

İLGİLİ TWEET'LER