13 maddede kimlikle seyahat dönemi başlayan Ukrayna hakkında az bilinenler

0

Türkiye ile Ukrayna vatandaşları artık kimlik kartıyla karşılıklı seyahat edebilecek. Kızlarının güzelliği ve Rusya ilhakı öncesi Kırımlı soydaşlarımızın ülkesi olmanın dışında bu güzel ülke hakkında bilmediğimiz pek çok şey var. Örnek mi, işte 13 maddede Ukrayna hakkında az bilinenler…

* Ukrayna dünyada en fazla alkol tüketilen beşinci ülke. Bu sıralamada Moldova, Rusya, Macaristan ve Çek Cumhuiyeti Ukrayna’nın önünde. İstatistiklere göre, 15 yaşın üzerindeki ortalama bir Ukraynalı yılda 15,6 litre alkol tüketiyor.

* Ukrayna, dünyada en fazla üniversite mezunu olan dördüncü ülke. Yüksek eğitim sahibi Ukrayna vatandaşlarının oranı Avrupa ortalamasından fazla.

* Ukrayna’nın batısında bulunan Karpatlar bölgesindeki Rahov (Rakhiv) kasabasının, Avrupa’nın coğrafi merkezi olduğu kabul ediliyor.

* Fransa Paris’te 1934 yılında düzenlenen yarışmada, Ukraynaca, İtalyancadan sonra “en melodik” ikinci, Fransızca ve Farsçadan sonra dünyanın “en güzel” üçüncü dili seçildi.

* Ukraynacada sözcüklerin çoğu “p” harfi ile başlıyor. Ukrayna alfabesinde en fazla kullanılan harf “o”. Ukraynacada en az “f” ve “r” harfleri kullanılıyor.

* George Gershwin efsanevi “Summertime” şarkısını, “Oy hodit son kolo vikon” adlı Ukrayna halk şarkısından esinlenerek besteledi.

* Kiev’deki “Arsenalnaya” metro istasyonu, dünyadaki en derin metro istasyonu. 1960 yılında inşa edilen istasyon, 105 metre derinliğinde. İstasyonun altında özel sığınaklar olduğu öne sürülüyor.

* Ukrayna, dünyada manganez yataklarının en fazla olduğu ülke. Ukrayna’nın bilinen manganez rezervleri 2,3 milyar ton (dünyadakinin yüzde 11’i).

* Bilinen en eski harita ve en eski “Homo Sapiens” yerleşimi, Ukrayna’nın batısındaki Rovno bölgesine bağlı Mejireçye köyünde bulundu.

* Ukrayna, yüzölçümü olarak, topraklarının tamamı Avrupa’da bulunan en büyük ülke. Avrupa’da yalnızca Rusya, Türkiye ve Danimarka’nın yüzölçümleri Ukrayna’dan büyük.

* Ukrayna halk çalgısı “trembita”, dünyadaki en uzun müzik aleti.

* 2’nci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nın askerleri, Ukrayna’nın bereketli “kara toprak”larını yük trenleriyle ülkelerine götürdüler.

* Dünyadaki ilk anayasalardan birini, ünlü Ukraynalı Kazak lideri Filip Orlik yazdı. Orlik, Zaporoje birliklerinin lideri seçildiği 5 Nisan 1710 tarihinde, “Zaporoje Birlikleri Hak ve Özgürlükler Anayasası”nı ilan etti.