Laiklik çağrısı yapan Halkevleri üyeleri tutuklandı

  0
  Konuşmayı yapan Ergin Çevik (önde) ve tutuklananlardan Ayşegül Başar (arkada)

  Halkevleri üyeleri Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya, tutuklandı.

  Başar ve Dışkaya’nın da aralarında olduğu Halkevleri üyeleri, dün akşam İstanbul Okmeydanı’da kahvehaneleri dolaşarak, laiklik çağrısı da içeren konuşma yapmışlardı. O anlara ait görüntüler sosyal medyada paylaşılmış ve İçişleri Bakanlığı’na Twitter yoluyla şikayette bulunulmuştu. Bakanlık ise Twitter hesabından, “Terörle Mücadele ekiplerine iletildi. Lütfen gördüğünüz yerde bize ihbar edin” geri dönüşü yapmış, tepkiler üzerine bu paylaşım silinmişti. Ardından Başar ve Dışkaya gözaltına alınmıştı.

  Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya, bugün savcılıkça ifadelerinin alınmasının ardından tutuklama istemiyle nöbetçi İstanbul 14’üncü Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

  Nöbetçi hakimlik, şüphelilerin “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan tutuklanmasına hükmetti.

  İhbar edilen Halkevleri’nin paylaştığı söz konusu görüntülerde konuşan Ergin Çevik, şunları kayetmişti:

  “Artık buraya kadar. Bundan sonra mahallelerimizde ne bir IŞİD’çiye, ne de bir gerici cihatçıya izin vermeyeceğiz. Gericiliğe karşı yükseltilmesi gereken bir bayrak vardır. O da laiklik bayrağıdır. Bizler herkesi bu mücadelenin birer neferi olmaya çağırıyoruz. Gericilerden, faşistlerden, başkanlık sevdalılarından hesap sormaya çağırıyoruz.”

  Tutuklanan Halkevleri üyesi Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya’nın Çevik’in konuştuğu esnada arkada bekledikleri görülüyordu.