Londra’da terörün hedefi bu kez müslümanlar oldu

0
11

İngiltere’nin başkenti Londra’da, kentin kuzeyindeki Finsbury Park Camii yakınında bir kamyonet yayaların arasına daldı.

BBC’nin haberine göre, olay, Londra’nın kuzeyindeki Seven Sisters caddesi üzerinde, teravih namazının dağılmasının ardından yerel saatle 00:20’de meydana geldi.

Londra polisi, olay sonucu 1 kişinin öldüğünü, 8 kişinin yaralandığını açıkladı. Yaralıların tedavisine üç ayrı hastanede devam ediliyor.

Polis 48 yaşındaki sürücünün olay yerindekiler tarafından yakalandığını ve ardından şüphelinin polis tarafından gözaltına alındığını belirtti.

AA’ya göre, görgü tanıkları, “beyaz bir İngiliz erkek” olarak tanımladıkları saldırganın, aracını cami yakınındaki kaldırımda bulunan vatandaşların üzerine sürdüğünü ve “Müslümanları öldüreceğim” diye bağırdığını aktardı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, polisin olayı “potansiyel terör saldırısı” olarak ele aldığını duyurdu.

İngiltere Müslüman Konseyi (MCB), olayın Finsbury Park Camii’ne yaklaşık 150 metre mesafedeki Muslim Welfare House adlı Müslüman toplum merkezinin önünde gerçekleştiğini açıkladı.

MCB Genel Sekreteri Harun Khan kamyonetin camiden çıkanları kasıtlı olarak hedef aldığını yazdı.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, olayı “masum insanları hedef alan korkunç bir terör saldırısı” olarak niteledi.

Khan saldrının, Ramazan ayında ibadet edenleri hedef aldığı açık olduğunu belirtti ve “Saldırının aynı Manchester ve London Bridge’deki gibi, belli bir topluluğu hedef alan bir saldırı olduğu görülüyor. Bu ayrıca hoşgörü, özgürlük ve saygı gibi ortak değerlerimize de yapılan bir saldırı” dedi.

İLGİLİ TWEET'LER